Serbia blen gjuajtës rusë "MiG-29M2"

Publikuar: 07.05.2013 - 08:58

Beograd, 7 maj - Serbia ka nė plan tė blejė gjuajtės rusė tė modelit "MiG-29M2" (russ. "МиГ-29М2"), njoftoi Ministri i Mbrojtjes i Serbisė, Aleksandėr Vuēiē. Disa pilotė serbė tashmė po trajnohen pėr pilotimin e kėtyre avionėve.

Ministri tha se "MiG-ėt" ka tė ngjarė tė merren nė formė kredie. Numri i gjuajtėsve dhe variantet e armatimit tė tyre do tė varen nga pėrmasat e kredisė. Mė parė ishte njoftuar se Ministria serbe e Mbrojtjes dėshironte tė blinte 6 gjuajtės.

Serbia gjithashtu planifikon tė blejė dy radarė. Sipas fjalėve tė Ministrit, vendi nuk dėshiron tė marrė pjesė nė luftėra apo tė kėrcėnojė ndokėnd, por nga ana tjetėr dėshiron tė jetė nė gjendje tė mbrojė hapėsirėn e vet ajrore.