Auditimi i procesit të votimeve në Venezuelë

Publikuar: 21.04.2013 - 22:31

Karakas, 21 prill - Komisioni zgjedhor nė Venezuelė ka thėnė se njė auditim i mundshėm i votimeve presidenciale tė sė dielės nuk do tė afektojė fitoren e Nicolas Maduros. Rivali kryesor i Maduros, Henrique Capriles, ėshtė pajtuar pėr njė auditim elektronik, pas tėrheqjes sė kėrkesės sė tij pėr rinumėrim manual votash. Zyrtarisht, Caprilesi ka humbur pėr vetėm 1.8 pėr qind. Zėvendėsshefja e Komisionit zgjedhor ka thėnė se rezultati ėshtė i pakthyeshėm, ndėrkohė qė Caprilesi beson se kishte parregullsi gjatė votimit dhe numėrimit. Presidenti i ri venezuelas ėshtė betuar qė tė vazhdojė politikat sociale tė paraardhėsit tė tij majtist, Hugo Chavez.