Feniani: Lufta mund të shpërthejë në çdo moment

Publikuar: 27.03.2013 - 18:53

Fenian, 27 mars - Koreja e Veriut ka ndėrprerė tė gjitha komunikimet ushtarake me Korenė e Jugut, duke paralajmėruar se “lufta mund tė shpėrthejė nė ēdo moment”.

Tė mėrkurėn, Feniani ka ndėrprerė linjėn telefonike, e cila ndihmon punėtorėt jug-koreanė tė udhėtojnė nė njė kompleks industrial nė Korenė e Veriut.

Sė fundmi, ka ndėrprerė njė linjė tė ngjashme edhe me Kryqin e Kuq dhe njė me komandėn e Kombeve tė Bashkuara, tė vendosur nė kufirin Veri-Jug.

Tė martėn, Koreja e Veriut ka thėnė se ka drejtuar tashmė raketat kah caqet nė Shtetet e Bashkuara.

Nė pėrgjigje, Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka thėnė se ėshtė i gatshėm pėr “ēdo tė papritur”.

Tensionet janė rritur prejse SHBA-ja dhe Koreja e Jugut kanė nisur stėrvitjet e pėrbashkėta ushtarake pak javė mė parė, tė cilat do tė zgjasin deri nė fund tė prillit.