Omani i dha azil politik familjes së Gaddafit

Publikuar: 26.03.2013 - 12:05

Muscat, 26 mars - Autoritetet e Omanit u dhanė azil politik anėtarėve tė familjes sė ish-Liderit tė Libisė, Muammar Gaddafi. Azil politik mori e veja e Muammar Gaddafi, Safia, vajza e tij - Ayesha, si dhe tė bijtė - Muhamma dhe Hannibal me fėmijėt e tyre. Mė parė ata kanė jetuar nė Algjeri, ku ua mbathėn kėmbėve nė vitin 2011.

"Bashkėshortja, dy djemtė, vajza e Muammar Gaddafi dhe fėmijėt e tyre ndodhen nė Oman qė nga tetori i vitit tė kaluar, - deklaroi pėrfaqėsuesi i Qeverisė sė Sulltanatit. - Ne e kemi miratuar tashmė kėrkesėn e tyre pėr azil politik, me kusht qė ata nuk do tė pėrfshihen nė aktivitete politike".