OKB: Sanksione shtesë kundër Koresë Veriore

Publikuar: 07.03.2013 - 20:00

New York, 7 mars - Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara ka miratuar tė enjten njė regjim tė ri tė sanksioneve kundėr Koresė Veriore pėr shkak tė testit bėrthamor nėntokėsor tė bėrė gjatė muajit tė kaluar, duke i imponuar kėtij shteti dėnime nė fushėn  bankare dhe atė tė udhėtimeve ndėrkombėtare, raporton Rel.

Kėto sanksione janė aprovuar me votim unanim, gjė qė shton izolimin ndėrkombėtar tė kėtij shteti.

Rezoluta e dorėzuar nė KS tė OKB-sė, qė ėshtė pėrpiluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina, ėshtė votuar menjėherė pasi qė Koreja e Veriut ka kėrcėnuar pėr herė tė parė SHBA-nė dhe Korenė Jugore me njė sulm bėrthamor tė cilėsuar si vetėmbrojtės.