Rusia gjen mish kali në salsiçe të BE-së

Publikuar: 27.02.2013 - 19:05

Moskė, 27 shkurt - Kompania mbikėqyrėse e agrikulturės nė Rusi njoftoi se ka gjetur mish kali nė disa salsiēe tė importuara nga njė vend evropian. Zyrtarėt thanė tė mėrkurėn se ėshtė gjetur ADN-ja e kalit nė njė kontingjent tė salsiēeve tė shitura nė rajonin e Moskės, qė janė shitur si mish viēi.

Ndėrkohė, kompania "Ikea" ka ndaluar shitjet e sallamit "Wiener" nė pesė vende evropiane, duke thėnė se testet kanė zbuluar gjurmė tė mishit tė kalit nga furnizuesi i saj suedez, transmeton Rel.

Kėto salsiēe, qė ėshtė dashur tė pėrmbajnė mish viēi dhe derri, janė shitur nė dyqanet e "Ikeas" nė Francė, Spanjė, Britani, Irlandė dhe Portugali.