I dyshuari për vrasjet në Lucern, shqiptar nga Neci i Gjakovës

Publikuar: 27.02.2013 - 21:06

Luzern, 27 shkurt (E plotėsuar) - Gjatė gjithė pasdites sė sotme portali shqiptar nė Zvicėr,  albinfo.ch, pas marrjes sė informatave tė paverifikuara nga burime tė ndryshme brenda komunitetit, ka bėrė pėrpjekje tė marrė konfirmimin pėr rastin e rėndė tė krimit  qė ka ndodhur sot nė Menznau tė Lucernit.
Njė koleg i punės dhe fqinj i dorasit, nė kushte anonimiteti, ka konfirmuar se krimin nė Menznau tė Lucernit e ka kryer shqiptari Viktor B. nga fshati Nec i Gjakovės. Sipas burimit tonė, autori i vrasjes nuk ishte nė orar tė punės, por kishte ardhur enkas pėr tė kryer krimin. Tre tė vrarėt, sipas tij janė zviceranė, njėra prej tyre femėr, e cila punonte nė kantinėn ku ndodhi vrasja.
Rreth motiveve tė mundshme burimi i portalit nuk ka informacione, por ajo qė ėshtė vėnė re kohėve tė fundit te Viktor B., ka qenė mbyllja nė vetvete dhe mungesa e shoqėrimit me tė tjerėt. Megjithatė, ai thotė se autori i vrasjes nuk ka qenė i njohur si tip problematik dhe ka pasur njė jetė tė qetė e normale.
Kohėve tė fundit ai e kishte ndėrruar vendbanimin. Bashkėbiseduesi tregon se nė kėtė fabrikė punon njė numėr i madh shqiptarėsh, rreth 60 sish.
Nga ana tjetėr, policia, me gjithė pėrpjekjet e bėra nga albinfo, nuk ka pranuar tė japė informata nė lidhje me rastin, me arsyetim detyrimin pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale
Mediet e Lucernit pėr dorasin shkruajnė se ka qenė kickboksier.

18:25 Autor i vrasjes sė dyfishtė, Viktor Berisha nga Brekoci

Luzern, 27 shkurt  (E plotėsuar)
- Policia nė Zvicėr tha se njė punonjės i vjetėr i njė kompanie tė pėrpunimit tė drurit, ka hapur zjarr nė vend pune duke vrarė dy dhe plagosur shtatė kolegė tė tjerė. Pas kėtij incidenti, ėshtė vrarė edhe sulmuesi, por zyrtarėt e policisė nuk kanė dashur tė komentojnė mėnyrėn se si u vra ai. Policia dhe zyrtarė tė fabrikės thonė se 42-vjeēari nuk njihej si njeri qė bėnte probleme.Incidenti ndodhi tė mėrkurėn nė mėngjes nė fabrikėn e drurit Kronospan nė qytetin e vogėl Menznau nė pjesėn qendrore tė Zvicrės.
Sipas burimeve tė Indeksonline, dyshohet se autor i vrasjes sė sotme ėshtė njė shqiptar nga Brekoci, komuna e Gjakovės, Viktor Berisha (42 vjeēar).
Vrasėsi ka qenė punėtor shumėvjeēar i firmės dhe nuk ka rėnė nė sy mė parė pėr probleme me bashkėpunėtorėt. Kolegėt e tij tė punės kanė thėnė se ai ka qenė njė njeri i qetė dhe se nuk kanė pasur asnjėherė konflikte me tė.
"Viktor Berisha, ishte operator makine nė kėtė kompani, ka qenė person i qetė, ne nuk kemi pasur probleme me tė", ka thėnė njė koleg i Berishės.
Nė kantinėn e fabrikės pėr pėrpunimin e drurit “Kronospan” nė Menznau tė Lucernit njė person ka shtėnė me armė me ē`rast sipas dėshmitarėve, ka vrarė pesė veta dhe ka plagosur njė numėr tė panjohur personash. Ndėrkohė informatat nga Menznau thonė se janė tre tė vrarė dhe 7 tė plagosur.
Siē bėn tė ditur policia e Lucernit, krimi ka ndodhur rreth orės 9 tė mėngjesit.

13:08 Masakėr nė Lucern: pesė tė vrarė dhe 7 tė plagosur

Mediet zvicerane duke iu referuar dėshmitarėve nga vendi i ngjarjes flasin pėr pesė persona tė vrarė, ndėrsa policia deri mė tash nuk ka ofruar tė dhėna mbi autorin e masakrės, motivin e tij dhe mbi viktimat. Njė zėdhėnės i policisė sė kantonit tė Luzernit vetėm ka konfirmuar se nė Menznau ka ndodhur njė konflikt dhe se policia ndodhet nė njė numėr tė madh nė vendin e ngjarjes. Po ashtu tre helikopterė tė shėrbimit pėr shpėtim nga ajri Rega, bartur katėr tė plagosur rėndė nė dy spitale tė ndryshme, transmeton. albinfo.

Policia ka njoftuar se nė orėn 14.00 do tė dalė me tė dhėna mė tė hollėsishme nė lidhje me krimin.Kosovari autor i masakrės
Foto nga vendi i ngjarjes
Nė kantinėn e fabrikės pėr pėrpunimin e drurit “Kronospan” nė Menznau tė Lucernit njė kosovar ka shtėnė me armė nė drejtim tė dhjetra personave. Dyshohet pėr tre tė vrarė dhe shtatė tė plagosur rėndė.
Burime tė Indeksonline mėsojnė se sulmuesi ishte njė shqiptar nga Brekoci, Komuna e Gjakovės, Viktor Berisha (42 vjeēar).
Vrasėsi (42 vjeē) ka qenė punėtor shumėvjeēar i firmės dhe nuk ka rėnė nė sy mė parė pėr probleme me bashkėpunėtorėt.
Kolegėt e tij tė punės kanė thėnė se ai ka qenė njė njeri i qetė dhe se nuk kanė pasur asnjėherė konfilikte me tė.
"Viktor Berisha, ishte operator makine nė kėtė kompani, ka qenė person i qetė, ne nuk kemi pasur probleme me tė", ka thėnė njė koleg i Berishės.
Ndėrkohė edhe mediat nga Lucerni thonė se janė tre tė vrarė dhe shtatė tė plagosur, 6 prej tyre janė tė plagosur rėndė. Nė mesin e tė vrarėve ėshtė edhe vetė sulmuesi, i cili ėshtė vetvrarė pas sulmit.
Siē bėn tė ditur policia e Lucernit, krimi ka ndodhur rreth orės 9 tė mėngjesit.

Besnikpejoni28.02.2013/08:57

Ngushllime gjith atyre qytetarve te zvicres.Mos te komentojm na per ket ngjarje Jon organet e rendit ,dhe koha e tregon te veten.Po mos tkish ndodh ajo qe ndodhi 100 vjet e mbrama prej serbve edhe KY djalosh ish kon ne gjirin e ngusht familjar dhe ne vendin e vet. Dhe ndoshta kjo zdo ndodhke. Ngushllime familjes berisha.

Bucki27.02.2013/22:37

Nuk eshte mire te komentojm,per arsye se nuk i dim rrethanat edhe nuk eshte pun e jonja,policija ka qene aty dhe del komentet e tyre.Ngushllime te gjithe familjeve.Pa asgje se ban askushe ket krim.I vdekuri nuk ka goj te tregon e ne mundemiu kan keshtu,jo ashtu.

avni osmani presheve27.02.2013/22:12

haj more zot qka jemi tu ba se di si po na mban toka jemi qart pastaj spo na dojn kerkush po si me na dasht ke shku prej lloqit te ka punsu te ka ofru te gjitha edhe ne fund qe si e prishim allahu ishalla na run se di si do ti shikojm keta miqne sy turp i madh

Mitch27.02.2013/21:58

Hajde mos ma shurdhono B...mos e lidhni krejt me veten, shqipart, shqiptarë...n'USA et ktu n'EU Franc, ku jam une fatkeqësishtë ndodhin shpesh e nuk ka lidhje me shqiptar...

kujtim bytyçi27.02.2013/21:50

po i besojm thaqit sigurisht qe nuk do te ket serpska republik ne veri sikur qe nuk do kishte as bisedime per qeshtje te brendshme e per veriun me serbin me plot frym po i besojm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pz27.02.2013/21:32

Qesi njerzi bin edhe sdon mi pa kerkush shqiptart

Diaspora CH27.02.2013/21:25

qka me komentu!!! ka pas mjaft ne Mitrovice me e tregu trimerin ky zoteri tragjedi tragjedi!!!...

shqiptari i kosoves27.02.2013/21:23

ishalla nuk ndodhen ma kesi ngjarje po kam frig se ni pjes e administrative ne shum zyra po sillen aq .vrazhd ndaj te hujve sa qe ne shumenerastev jen pa munsi tolerance shpresoj qe kjo tejet vandalizmi imram sepaku prej shqiptarve qe qe punojn ne zvicren mike qe aqshum na nimoj neve si idivid po mashum ne rrashin komtar pra julutem te keni kujdes se zvicrranet ikem miq edhe miqet matemir mas amerikanve ngushllime gjitha familjeve te damtura