Ushtarakët gjetën një krater në vendin e rënies së meteorit

Publikuar: 15.02.2013 - 16:09

Ēebarkul, 15 shkurt - Ushtarakėt rusė gjetėn njė krater me diametėr rreth 6 metra nė vendin ku mendohet tė ketė rėnė meteori - nė afėrsi tė liqenit Ēebarkul, bėn me dije njė pėrfaqėsues i Qarkut Qendror Ushtarak. Sfondi i rrezatimi nė vendin e rėnies sė meteorit ėshtė brenda normave tė lejuara.

Meteori i rėnė nė rajonin e Ēeljabinskut peshonte disa dhjetėra ton, njoftoi bashkėpunėtori i vjetėr shkencor i Observatorit rus Pulkovo, Sergei Smirnov.

"Ky ėshtė njė bolid shumė i ndritshėm qė duket fare qartė nė qiellin e mėngjesit, njė objekt mjaft i madh me masė, ndoshta, disa dhjetėra ton" - tha Sergei Smirnov.

"Gjatė depėrtimin nė shtresat e dendura tė atmosferės sė Tokės njė trup i tillė qiellor fillon tė shkatėrrohet, duke u ndarė nė fragmente. Shpejtėsia e tij matet me kilometra nė sekondė", - shtoi Sergei Smirnov.

Ai vuri nė dukje se studimi i fragmenteve tė meteorit do t'i ndihmojė shkencėtarėt tė marrin pėrgjigje pėr shumė pyetje.

Shiu i meteorėve qė ra mbi Ēeljabinsk, sipas tė gjitha gjasave, nuk ka tė bėjė me asteroidin, i cili pritet tė fluturojė afėr Tokės tė premten nė orėt e vona, mendon astronomi i Birkbeck University, Ian Crawford.

"Natyrisht unė nuk mund tė mos bėja paralelizma mes kėtyre dy fenomeneve. Duhet tė kemi parasysh se asteroidi DA14 i ėshtė afruar Tokės nga jugu. Shiu i meteorėve goditi Rusinė, e cila shtrihet nė hemisferėn veriore. Prandaj, mua mė duket shumė pak i besueshėm fakti se kėto fenomene janė tė lidhura disi me njėri-tjetrin ", - tha ai.

Siē ėshtė njoftuar nė orėt e vona tė sė premtes asteroidi 2012 DA14 do tė fluturojė 27.000 km nga Toka.

Meteori ra nė qarkun e Ēeljabinskut nė mėngjesin e 15 shkurtit. Gjatė rėnies sė meteorit ndodhi njė shpėrthim, si pasojė e tė cilit nė rreth 300 ndėrtesa nė 6 qytete tė qarkut u thyen xhamat e dritareve dhe u shkatėrruan pjesė tė konstruktit tė godinave. Mė shumė se 725 persona u lėnduan: kryesisht ēarje me cifla xhami dhe trauma nė trup.