Francezët marrin bastionin e fundit rebel në Mali

Publikuar: 30.01.2013 - 12:51

Kidala, 30 janar - Trupat franceze kanė marrė kontrollin e qytetit Kidal, i cili ka qenė bastioni i fundit i rebelėve islamikė nė veri tė Malit.

Ushtria franceze ka thėnė se trupat e saj kanė siguruar aeroportin dhe kanė hyrė nė qytet, pa hasur nė rezistencė.

Rebelėt islamikė kanė pushtuar shumicėn e pjesės veriore tė Malit nė muajin prill, duke pasuar grusht-shtetin nė kryeqytetin Bamako.

Franca – ish-fuqi koloniale e vendit afrikan – ka nisur ofensivėn ushtarake pak javė mė parė, pėr tė ndaluar islamistėt nga avancimi nė jug.

Trupat franceze kanė rikthyer sė fundmi kontrollin e dy qyteteve kryesore nė veri, Gao dhe Timbuktu.

qadra30.01.2013/13:44

Kush e din qfar tipi te bobave kan leshuare avionet luftarak francez kur dihet se militantet ishin ne numer te madh dhe te armatosur rend .U zhduken pa gjurme .