Numri i të vdekurve nga zjarri arriti në 235 vetë

Publikuar: 30.01.2013 - 12:50

Brazilia, 30 janar - Numri i tė vdekurve nga zjarri nė njė klub nate, tė  mbushur pėr plotė me njerėz, nė pjesėn jugore tė Brazilit, ka arritur nė 235, pasi njė djalosh 21 vjeēar vdiq nga plagėt e pėsuara. 

Nė spital ende mbeten mė se 100 vetė me plagė nga zjarri nė klubin e natės, tė dielėn, nė qytetin universitar, Santa Maria.

Lidhur me kėtė zjarr janė arrestuar katėr person, pėrfshirė edhe dy pronarė tė klubit dhe kėngėtari i njė grupi muzikor, qė kėndonte nė klubin Kiss nė kohėn e shpėrthimit tė zjarrit.

Grupi muzikor ėshtė fajėsuar pėr pėrdorim tė piroteknikės, qė e ka shkaktuar zjarrin.

Policia tha se kėto mjete piroteknike ishin tė parapara pėr pėrdorim jashtė hapėsirave tė mbyllura.