Ban kërkon ndalimin e luftës në Siri

Publikuar: 30.01.2013 - 12:49

New – York, 30 janar - Kombet e Bashkuara kanė bėrė thirrje pėr mė shumė ndihma humanitare nė Sirinė e pėrfshirė nga lufta.

Apeli ėshtė bėrė para pėrfaqėsuesve tė mė shumė se 60 vendeve tė botės, tė tubuar pėr njė konferencė donatorėsh nė Kuvajt.

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon, u ka bėrė thirrje tė dyja palėve nė konflikt, e veēanėrisht Qeverisė sė Sirisė, qė tė ndalojnė luftimet “pėr hir tė humanizmit”.

Zyrtarėt e Kombeve tė Bashkuara kėrkojnė deri nė 1.5 miliard dollarė pėr tė ndihmuar sirianėt nė luftė dhe 700,000 refugjatėt nė vendet fqinje.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanė premtuar njė total prej 400 milionė dollarėsh.

Rusia dhe Irani, aleatė tė presidentit tė Sirisė, Bashar al-Assad, janė po ashtu duke ndjekur konferencėn nė Kuvajt.