Tensionohen më shumë marrëdhëniet SHBA-Rusi

Publikuar: 30.01.2013 - 11:50

Moskė, 30 janar - Rusia ka braktisur njė marrėveshje me Shtetet e Bashkuara pėr bashkėpunim nė zbatimin e ligjit dhe kontrollin e drogės.

Qeveria ruse, nė ueb-faqen e saj, ka njoftuar se marrėveshja “nuk pėrkon me realitetin aktual”.

Sipas marrėveshjes sė arritur mė 2002, Shtetet e Bashkuara kanė siguruar asistencė financiare pėr tė ndihmuar Rusinė qė tė luftojė trafikimin me drogė dhe krimet e tjera, pėrfshirė: trafikimin me qenie njerėzore, krimet nė internet, shpėlarjen e parave, korrupsionin dhe terrorizmin, transmeton REL.

Ministria e Jashtme ruse ėshtė urdhėruar qė tė njoftojė autoritetet amerikane pėr vendimin.

Anulimi i marrėveshjes ndodh nė mesin e tensioneve nė rritje midis SHBA-sė dhe Rusisė, pėr shkak tė sanksioneve qė Uashingtoni ka vendosur ndaj zyrtarėve rusė qė dyshohen pėr shkelje tė tė drejtave tė njeriut, si dhe ndalesės qė u ka vėnė Moska shtetasve amerikanė pėr tė birėsuar fėmijė rusė.