Fillojnë punimet Forumi i Davosit

Publikuar: 23.01.2013 - 13:44

Davos, 23 janar- Kancelaria gjermane, Angela Merkel, kryeministri britanik David Cameron, ai rus, Dmitry Medvedev, dhe italian, Mario Monti, do tė kryesojnė Forumin Botėror Ekonomik nė Davos, transmeton KTV.

Katėr liderėt evropianė do tė fokusojnė vėmendjen te mėnyrat pėr rikuperimin e rimėkėmbjes ekonomike. Nė forumin qė do tė mbahet nga 23 janari deri mė 27 janar do tė marrin pjesė mė shumė se 50 shefa tė shteteve dhe qeverive dhe mė shumė se njėmijė udhėheqės tė kompanive botėrore.

Tema kryesore e forumit tradicional nė Davos ėshtė “dinamizmi rezistent”, nė tė cilin do tė debatohet pėr nevojėn qė qeveritė dhe ndėrmarrjet tė zhvillojnė strategji, tė cilat do tė mundėsojnė funksionimin normal tė sistemeve nė raste katastrofash natyrore.