Rabini dënohet me 103 vjet burg për abuzim seksual

Publikuar: 23.01.2013 - 13:34

Nju-Jork, 23 janar - Njė rabin hebre ėshtė dėnuar me 103 vjet burg, pasi u shpall fajtor pėr abuzim seksual me njė paciente nė Bruklin.

Gjykata e lartė nė Nju-Jork vendosi qė rabini 54 vjeēar ishte fajtor dhe pėr akuza tė tjera qė kishin tė bėnim me ngacmime seksuale ndaj fėmijėve. Maksimumi i dėnimit parashikonte 117 vjet burg. Procesi gjyqėsor ėshtė pėrqendruar nė hetimet qė kanė zgjatur tre vjet, transmeton abcnews njoftimet. Nė vitin 2007 familja e viktimės kishte punėsuar rabinin, edhe pse ai nuk kishte njė licencė mjekėsore pėr tė kuruar vajzėn e tyre 12 vjeēare. Prokuroria ka vėrtetuar se Ueberman ka akuzuar me vajzėn gjatė kėtyre viteve.

"Vendimi i saj pėr tė denoncuar rastin ishte shumė i vėshtirė, por e mbėshtetėm tė gjithė, e sidomos rabinėt e tjerė nė komunitetin tonė.

Por ka pasur dhe njė pjesė tė komunitetit qė ka dalė nė mbrojtje tė Ueberman, madje duke hapur njė fond pėr tė paguar avokatin e tij. Procesi ėshtė shėnuar nga shumė incidente, kėrcėnime ndaj dėshmitarėve, por edhe publikimit tė fotografisė sė viktimės nė Tuiter.

"Ne ende marrim kėrcėnime. Por kjo nuk do tė ndryshojė asgjė. Jemi kėtu pėr tė mbrojtur tė ardhmen e fėmijėve tanė.

Nė Bruklin jeton dhe komuniteti mė I madh I hebrenjve ultra ortodoksė, mė shumė se 250 mijė.