SHBA-ja kërkon sqarime nga qeveria algjeriane

Publikuar: 17.01.2013 - 22:00

Washington, 17 janar - Shtetet e Bashkuara thanė se janė tė shqetėsuara nė lidhje me raportet pėr vrasjet e ndodhura gjatė njė operacioni tė forcave algjeriane pėr tė liruar pengjet e rrėmbyera nga militantėt islamikė nė njė uzinė gazi nė lindje tė Algjerisė.

Zėdhėnėsi Jay Carney tha se Shtėpia e Bardhė i ka kėrkuar sqarime qeverisė algjeriane.

Njė zėdhėnės i kryeministrit britanik, David Cameron tha se Britanisė nuk i ėshtė dhėnė ndonjė njoftim paraprak pėr operacionin algjerian.

Presidenti francez Francois Hollande tha se kriza e pengjeve nė Algjeri tregon se ndėrhyrja e Francės nė shtetin fqinj me Algjerinė, Mali, ishte e justifikuar.

Militantėt kanė uzurpuar uzinėn dhe kanė rrėmbyer dhjetėra pengje tė huaja dhe algjeriane.

Ata kėrkuan qė Franca tė ndalė operacionin kundėr militantėve nė Mali.

Militantėt njoftuan se 34 pengje dhe 14 rrėmbyes u vranė nė sulmin ushtarak tė sė enjtes.

Mediat algjeriane raportojnė se disa nga tė huajt janė shpėtuar.