Francezët filluan operacionet tokësore në Mali

Publikuar: 16.01.2013 - 18:40

Bamako, 16 janar - Trupat ushtarake tė Francės janė angazhuar nė luftime rrugore kundėr kryengritėsve islamikė nė qytetin Diabaly, nė pjesėn qendrore tė Malit.

Luftimet e sotme u bėnė derisa trupat franceze e filluan operacionin e tyre tė parė tokėsor.

Franca ka intervenuar nė ish koloninė e saj nė pjesėn perėndimore tė Afrikės, ditėn e premte, me kėrkesė tė qeverisė sė Malit, pėr t’i ndalur avancimet e islamikėve drejt kryeqytetit Bamako.

Franca nė Mali i ka afro 800 ushtarė, por pritet rritja e kėtij numri deri nė 2 500 pjesėtarė.

Nė Mali, po ashtu, pritet vendosja e njė force rajonale tė Afrikės Perėndimore, sipas njė rezolute tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.

kriza ekonomike17.01.2013/09:14

Amerikanet Francezet dhe Britaniket nuk munden te jetojne pa lufte? Duke pasur parasyshe ne France dhe Britani papunsia po rritet njerzit po jetojne shuk keq kriz e pa par ekonomike e pse te investohet 1 miliard euro per ket lufte? pse vetem keto shtete po nderrmarin aksjone?mendoj qe kishte qen mir nje ndime shtetit te MALIT qe ti luftoj vet keta terrorist te papergjegjshem.