Valë sulmesh në Irak, 17 të vrarë

Publikuar: 16.01.2013 - 11:34

Zyrtarėt e sigurisė dhe ata shėndetėsore thanė se nga disa sulme nė Irakun Verior dhe nė Bagdad janė vrarė tė paktėn 17 persona dhe janė lėnduar rreth 170 tė tjerė.

Nė qytetin e pėrzier etnikisht tė Kirkukut, njė sulm vetėvrasės me bombė ka vrarė tė paktėn 10 persona dhe ka plagosur 140 tė tjerė.

Njė tjetėr sulm mė bombė nė Tuz Khurmatu, rreth  75 kilometra larg nga Kirkuku ka vrarė dy dhe ka plagosur 26 vetė.

Ndėrsa nė tri sulme tė ndara nė Bagdad, kanė vdekur pesė persona.

Asnjė grup nuk ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet, por makinat bombė shpesh pėrdoren nga kryengritėsit sunitė.