New Yorku miraton ligjin kundër armëve

Publikuar: 16.01.2013 - 11:24

New – York, 16 janar - Shteti i New Yorkut ka miratuar, siē mendojnė ithtarėt, Ligjin mė tė ashpėr deri tash pėr posedimin e armėve dhe me kėtė u bė shteti i parė amerikan qė miratoi kufizimet e reja nė kėtė zonė, njė muaj pas masakrės nė shkollėn fillore nė Newtown, trasnemton KTV. Deputetėt e Dhomės sė Ulėt tė Asamblesė shtetėrore kanė votuar masat e reja me 104 vota pėr dhe 43 kundėr. Draft-ligji ėshtė nėnshkruar shumė shpejt nga guvernatori i shtetit, Andrew Cuomo. Nė ligj tė ri pėrfshihet edhe ndalesa e tėrėsishme e shitjes sė pushkėve automatike tė stilit ushtarak, dhe njerėzve tė sėmurė mendėrisht u ndalohet qasja ndaj armėve. Ligji i ri pėr armėt nė shtetin e New Yorkut  u soll direkt shkaku i masakrės sė 14 dhjetorit kur nė njė shkollė fillore, njė person vrau 20 nxėnės dhe 6 persona tė rritur. Kjo masakėr shkaktoi debat kombėtar pėr nevojėn qė tė futen kufizimet lidhur me rregullat liberale pėr shitjen e armėve nė SHBA. Sipas hulumtimit tė fundit tė Gallup dhe USA Today, numri i amerikanėve tė pakėnaqur me ligjet qė rregullojnė posedimin e armėve ėshtė nė rritje.