Clinton dëshmon për sulmin në Bengazi

Publikuar: 15.01.2013 - 13:06

Washington, 15 janar - Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, do tė dėshmoj para njė komiteti tė Kongresit, mė 23 janar, lidhur me sulmin vdekjeprurės mė 11 shtator tė vitit tė kaluar, kundėr misionit tė Shteteve tė Bashkuara nė Libi.

Clinton do tė ballafaqohet me pyetje nga Komiteti pėr Ēėshtje tė Jashtme tė Dhomės Pėrfaqėsuese, lidhur me sulmin nė Bengazi tė Libisė, nga i cili u vra Ambasadori amerikan, Chris Stevens, dhe tre amerikanė tė tjerė.

Hillary Clinotn ėshtė dashur tė dėshmoj nė muajin dhjetor, por pėr shkak tė sėmundjes, ishte shtyrė paraqitja e saj nė Kongres.

Ajo ka vendosur tė tėrhiqet nga posti i saj pėr mandatin e dytė, ndėrsa presidenti Barack Obama, pėr kėtė post, tashmė e ka nominuar senatorin demokrat, John Kerry.