Më shumë ushtarë amerikanë të vetëvrarë, se të vrarë në luftime

Publikuar: 15.01.2013 - 11:46

Uashington, 15 janar - Pentagoni thotė se 349 ushtarakė amerikanė, burra e gra, vranė veten vitin e kaluar - shifėr mė e lartė se numri i trupave tė vrarė nė luftime, transmeton “Zėri i Amerikės” njoftimin.

Numri ėshtė rritur nga 301 vetėvrasje nė vitin 2011. Disa ekspertė parashikojnė se numri do tė jetė edhe mė e lartė kėtė vit.

Sekretari i Mbrojtjes Leon Paneta i ka cilėsuar epidemike vetėvrasjet nė forcat e armatosura, dhe njė prirje qė Penatagoni duket se nuk ėshtė nė gjendje t’a kontrollojė apo kuptojė plotėsisht.

Udhėheqėsit ushtarakė e kanė bėrė ēėshtjen e vetėvrasjeve dhe parandalimin e tyre ndėr pėrparėsitė kryesore. Ekspertėt ia hedhin njė pjesė tė fajit stresit dhe alkoolit. Ata gjithashtu thonė se shumė ushtarė, marinarė e marinsa pėrballen me tė ardhmen e pasigurt pas pėrfundimit tė luftės nė Irak dhe tėrheqjes nga Afganistani qė pritet vitin e ardhshėm.

Katundari15.01.2013/13:30


Zoti eshte i madh.Nuk luhet me librat e Zotit.Ai te denon ngadale,por sigurt!!!