Obama flet për ligjin për armë dhe borxhin federal

Publikuar: 15.01.2013 - 11:26

Uashington, 15 janar - Presidenti i SHBA-ve Barack Obama u ka thėnė anėtarėve tė Kongresit se duhet tė  “shqyrtojnė ndėrgjegjen e tyre” kur tė vlerėsojnė se si tė veprojnė lidhur me ligjin pėr kontrollin e armėve.

Nė konferencėn e fundit tė mandatit tė parė tė mbajtur tė hėnėn, raporton rel, Obama tha se duhet tė ketė kontrolle tė forta pėr tė kaluarėn e blerėsve tė armėve.

Ēdo ligj i ri pėr armėt do tė ballafaqohet me njė kundėrshtim tė ashpėr nė Kongres.

Obama gjithashtu foli edhe pėr kanosjen nga njė betejė fiskale me Kongresin mbi kufirin e borxhit federal, i cili duhet tė ngrihet sė shpejti pėr tė shmangur falimentimin.