Kushtetuesja hungareze rrëzon kodin elektoral të qeverisë

Publikuar: 05.01.2013 - 15:43

Budapest, 5 janar - Gjykata Kushtetuese e Hungarisė e ka vlerėsuar tė pavlefshme reformėn e diskutueshme tė ligjit tė zgjedhjeve, tė bėrė nga koalicioni qeveritar i kryeministrit Viktor Orbįn. Gjykatėsit e kanė quajtur tė paligjshėm rregullin e ri pėr dhėnien e votės dhe disa elemente tė tjera tė ligjit, tė vendosura nė muajin nėntor. Kritikėt i kanė quajtur ndryshimet jodemokratike dhe njė pėrpjekje e Orbanit pėr tė siguruar pushtetin. Sipas ligjit, nė tė ardhmen zgjedhėsit nė Hungari duhet tė regjistrohen ēdo katėr vjet pėr dhėnien e votės. Pėrveē kėsaj, u bėnė shkurtime tė fushatės sė zgjedhjeve. Zgjedhjet e ardhshme parlamentare nė Hungari mbahen nė pranverėn e vitit 2014, raporton radio DW.

Komentuesit e mediumeve kritike ndaj qeverisė e patėn komentuar reformėn si njė pėrpjekje tė partisė nė pushtet Fidesz pėr tė rikuperuar humbjet e dukshme tė popullaritetit nė dy vjetėt e fundit dhe pėr tė siguruar nė afat tė gjatė rezultate tė mira nė zgjedhje. Ndėrkohė qė qeveria e Orbįn kultivon njė retorikė nacionaliste-populiste-antikapitaliste, ajo ndjek njė politikė kursimesh klasike dhe rigoroze, prej sė cilės vuajnė kryesisht shtresat e dobėta sociale dhe pensionistėt. Kjo ka bėrė qė Fidesz nė sondazhe tė pėsojė humbje tė forta, dhe, nėse aktualisht do tė bėheshin zgjedhjet, ajo nuk do tė arrinte mė shumicėn e dy tė tretave, si nė zgjedhjet e kaluara.