Dy polakë vdiqën nga virusi i gripit A/H1N1

Publikuar: 05.01.2013 - 14:25

Varshavė, 5 janar - Nė Poloni janė regjistruar dy raste tė vdekjes nga i ashtuquajturi gripi i derrave, virusi i tipit A/H1N1, njoftuan medie lokale polake.

Nė spitalin nė Novi Targ, nga gripi vdiq njė mashkull 50-vjeēar, i cili ishte transportuar nė gjendje tė rėndė nga Krakova.

Tė premten edhe nė spitalin Bjelsko-Bjalo vdiq njė pacient te i cili ishte zbuluar virusi i gripit A/H1N1.

Sipas zėdhėnėsit tė Inspektoratit sanitar tė Polonisė, Jan Bondar, “gjatė javės sė kaluar nė kėtė shtet janė regjistruar mbi 80 000 pacientė tė infektuar nga gripi dhe infeksionet virusale”.