Përleshje në Belfast, arrestohen 18 persona

Publikuar: 05.01.2013 - 14:07

Belfast, 5 janar - Policia nė Irlandėn Veriore njoftoi sot se nėntė pjesėtarė tė saj janė lėnduar, kurse 18 demonstrues janė arrestuar gjatė natės sė dytė rresht tė protestave pėr arsye tė vendimit tė qeverisė qė flamuri britanik tė mos vendoset mė nė kuvendin e qytetit tė Belfastit gjatė tėrė vitit. 

Policia njoftoi se demonstruesit kanė goditur mbi policė me mbi 30 bomba zjarri, petarda dhe tulla, transmeton agjencia e lajmeve AP.

Shumė pjesėtarė tė sektit protestant kėrkojnė qė Kuvendi i qytetit nė Belfast tė ndryshojė vendimin pėr moslejimin e vendosjes sė flamurit britanik, gjė qė, nė anėn tjetėr pėrkrahet nga katolikėt irlandezė.  

gimi05.01.2013/14:20

Ne godinĆ e bashkisĆ te Belfasti e jo Kuvendin edhe hilikopteri dite e nate mbi Belfastin po thuje se jetojn ne zone lufte as me fjete ste len si duhet .