Tre të vrarë në Zvicër

Publikuar: 03.01.2013 - 08:58

Gjenevė, 3 janar - Njė person i armatosur ka hapur zjarr nė njė fshat tė Zvicrės duke vrarė tre persona dhe duke plagosur dy tė tjerė.

Sipas BBC, ngjarja ka ndodhur mbrėmjen e sė mėrkurės nė fshatin Daillon, 100 kilometra nė lindje tė Gjenevės. Mėsohet se personi qė ka shkaktuar tragjedinė ka qenė i pirė.

Policia ka shkuar nė vendngjarje dhe i dyshuari ėshtė arrestuar pasi u plagos nga agjentėt e policisė.

Policia nuk e ka bėrė tė ditur emrin e burrit tė arrestuar, por sipas dėshmitarėve bėhet fjalė pėr njė 30-vjeēar i cili ėshtė banor i zonės. Ai kishte nė zotėrim njė pushkė me tė cilėn kreu krimin, motivet e tė cilit ende nuk dihen.

Sulme tė tilla me armė janė shumė tė rralla nė Zvicėr, por qitja ėshtė njė sport popullor nė kėtė vend dhe shumica e popullsisė janė nė zotėrim tė njė arme.