SHBA të zhgënjyer thellë me Izraelin

Publikuar: 19.12.2012 - 11:48

Washington, 19 dhjetor - Departamenti amerikan i shtetit thotė se ėshtė “thellėsisht i zhgėnjyer” me aleatin amerikan, Izraelin, pėr vazhdimin e shpalljes sė ndėrtimit tė mijėra venbanimeve tė reja pėr izraelitėt nė tokėn, tė cilėn palestinezėt e pretendojnė pėr shtetin e ardhshėm. 

Zėdhėnėsja e Departamentit amerikan tė shtetit, Victoria Nuland, i ka akuzuar liderėt izraelitė pėr angazhim nė “aksion provokativ”, qė e vė nė pikėpyetje pėrkushtimin e tyre pėr paqe.

Kjo deklaratė u bė nė periudhėn kur raportohet se shtetet evropiane nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, Franca, Britania, Gjermania, Portugalia, dhe anėtarė tė tjerė, po pėrgatisin deklarata tė reja pėr dėnimin e planeve tė Izraelit pėr ndėrtimin e vendbanimeve.

Prej se Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara, nė muajin nėntor, votoi pėr pėrmirėsim tė statusit tė palestinezėve nė OKB, nė “shtet vėzhgues joanėtar”, Izraeli i ka shpallur planet pėr ndėrtimin e mijėra njėsive banesore nė Bregun Perėndimor dhe nė Jerusalemin Lindor.