Masakra në SHBA “për një fjalë goje”

Publikuar: 15.12.2012 - 22:29

Newtown, 15 dhjetor - Debati me katėr anėtare tė stafit tė mėsuesve tė shkollės Sandy Hook, tre prej tė cilave tashmė janė tė vdekura, duke se ka qenė shkaku i ēmendurisė ekstreme tė 20-vjeēarit Adam Lanza, i riu qė i mori jetėn 27 personave, pėrfshirė kėtu 20 fėmijė 5 deri nė 10 vjeē dhe tė ėmės sė tij.

Autoritetet amerikane vijojnė tė hetojnė pėr tė kuptuar se ē’e shtyu autorin drejt masakrės. Burime nga grupet hetimore citohen nga mediat amerikane, se njė ditė para masakrės, 20-vjeēari ishte paraqitur nė ambientet e shkollės pėr fėmijė, transmeton TCH.

Aty ka nisur njė zėnkė me katėr pjesėtare tė stafit pedagogjik tė institucionit, mes tė cilave edhe drejtoresha e shkollės, psikologia dhe njė mėsuese tjetėr, qė tė tria tė vdekura, ndėrsa mėsuesja e katėrt e pėrfshirė nė zėnkėn me 20-vjeēarin nuk ndodhej nė ambientet e shkollės nė minutat e masakrės.

Mediat amerikane e identifikojnė si Lauren Rousseau, 30- vjeē. Autoritetet kanė marrė nė pyetje atė dhe pritet qė dėshmia e saj tė zbardhė masakrėn, e pėr mė tepėr atė qė ka ndodhur njė ditė mė parė mes katėr mesuesve dhe autorit tė vrasjeve.***Tragjedia ka rindezur debatin nė Shtetet e Bashkuara mbi ligjin pėr posedimin e armėve tė zjarrit. SHBA njihet si vendi i industrializuar ku lehtėsitė pėr marrjen e njė arme janė tė papėrfillshme, kjo nėn njė nen tradicional tė Kushtetutės qė e cilėson kėtė tė drejtė si e drejtė e personit.

Mediat nė SHBA sjellin shembuj dhe shifra tronditėse tė jetėve tė marra nga armėt e zjarrit, pikėrisht pėr shkak tė kėtyre lehtėsive. CNN thotė se mbi 9 mijė amerikanė kanė humbur jetėn nė vitin 2011 nga armėt e zjarrit nė Shtetet e Bashkuara, njė shifėr kjo shumė herė mė e lartė po tė krahasohet me vendet europiane ku ligjet pėr armė-mbajtjen janė tė ashpra.

Si pėr rastėsi, njė sulm i ngjashėm ndaj njė institucioni arsimor ndodhi edhe nė Kinė, ku njė person i armatosur me thikė sulmoi fėmijėt e njė shkollė. Mbi 20 ishin viktimat e sulmit, thotė CNN, por vetėm dy prej tyre po luftojnė pėr jetėn, ndėrsa tė tjerėt kanė marrė plagė tė lehta.

E ndėrsa pėrparėsia tani ėshtė shėrimi i zemrave tė lėnduara, sic do tė deklaronte presidenti Obama, nė ditėt, javėt, muajt apo ndoshta edhe vitet nė vazhdim, SHBA do tė ziejė nga debatet pėr ligjin e armėve.

aaaa16.12.2012/21:47

te lumt besim

besim baba16.12.2012/03:43

pse nuk e quani terorist kete sa njerez duhet ... r per tu quajtur terorist?
e shqiptari musliman qe then nje kukull homoseksualesh e quani ekstremist,turp tju vjen shpirtra te shitur

drenica15.12.2012/23:12

njeriu e ka veshtir te gjej fjalet ngushllues per familjaret e viktimave...ne keto momente te renda per ata.Personalisht te gjithe familjarve dhe kombit amerika ngushllime per tragjedin njerzore...