Në Rusi miratohet projektligji i “tradhtisë së lartë”

Publikuar: 31.10.2012 - 12:14

Moskė, 31 tetor - Dhoma e Lartė e Parlamentit Rus ka miratuar njė projektligj tė diskutueshėm, i cili e zgjeron pėrkufizimin e “tradhtisė sė lartė”.

Kėshilli Federal e miratoi sot kėtė projektligj me 138 vota pėr, asnjė kundėr, dhe tani vetėm pritet nėnshkrimi i tij pėr t’u bėrė ligj, transmeton REL.

Projektligji zgjeron numrin e aktiviteteve qė konsiderohen tradhti e lartė, pėrfshirė edhe bashkėpunimin me organizata ndėrkombėtare, qė shihet si veprim kundėr sigurisė sė Rusisė.

Projektligji ėshtė kritikuar ashpėr nga zyrtarėt perėndimorė dhe aktivistėt e tė drejtave tė njeriut.