Libia shpërbën grupet e armatosura

Publikuar: 23.09.2012 - 20:39

Tripoli, 23 shtator - Autoritetet libiane kanė vendosur tė shpėrbėjnė tė gjitha forcat e armatosura dhe milicitė, tė cilat nuk i takojnė autoritetit tė shtetit.

Ky veprim erdhi pasi qė banorėt e Bengazit ishin rebeluar kundėr grupeve tė armatosura nė valėn e pėrleshjeve, me ē’rast vdiqėn sė paku 11 persona dhe u plagosėn mė shumė se 70 tė tjerė.

Vendimin pėr shpėrbėrjen e grupeve tė armatosura e kumtoi kryetari i parlamentit kombėtar, Mohamed el Megarief. Autoritetet po ashtu vendosėn qė tė themelojnė, siē kanė thėnė ato, “njė shtab operativ” nė Bengazi, i cili do tė bashkojė ushtrinė dhe forcat e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė Punėve tė Brendshme qė janė tė pėrbėra nga ish-kryengritės.

Njoftimi erdhi pasi dy grupe paramilitare islamike, Abu Slim dhe Ansar al-Sharia thanė se do t'i ulin armėt dhe do tė braktisin bazat e tyre nė qytetin lindor tė Dernas.

albozz24.09.2012/10:39

kjo patjeter dohet te ndodh nese duan te jetojan ne paqe por kjo si pelqen Turqis dhe SHBAve sepse nese shkatrrohel rrejeti i el shabab ne libi do te vendoset paqe dhe do te filon rimekemja e shtetit por nese nuk mund te behet kjo reform Libia do ti ngjan Smalis e askuj tjeter shiko udheheqesit e el shabab ne somali shumica prej tyre jan amerikan zdin as gjuhen somaleze e as arabe , Islami esht Paqe ne perkthim si mund nje fe e paqes te ben luft e terorizem kta grupe vetem duan ta shkatrrojn islamin jo ta rindertojn si ka qen para 150 viteve eshte ceshtje fatale .

rista23.09.2012/22:29

mashallah qikjo na qenka demokracija e re ne Libi. Derisa njena pal me pushka, tjetra pal me kallashnikove. Por kta kurgjo, veq rendin me e bo edhe sa te bojn.