Filmi “Pafajësia e myslimanëve” mbase nuk ekziston fare?

Publikuar: 22.09.2012 - 12:39

Los Angeles, 22 shtator – Filmi i autorit Nakula Baselei Nakula "Pafajėsia e myslimanėve”, qė ka shkaktuar protesta tė mėdha antiamerikane anembanė botės, mbase nuk ekzton fare, njoftuan disa mediume amerikane, ndėr tė cila edhe “Hollywood Reporter”, e cila konkludon se pos njė trejleri prej 14 minutave nė YouTube, askush num e ka parė filmin kontestues.Nakula ka deklaruar se filmi ėshtė shfaqur nė kinemanė Vine nė Hollywwo, me titullin “Pafajėsia e Bin Ladenit”, por tė punėsuarit nė atė kinema i kanė thėnė gazetės Los Angeles Times se askush, madje as autori Nakula nuk ka qenė nė projeksion.

“Filmi nuk ekziston. Kohė tė gjatė e kemi kėrkuar tė plotė por nuk ia kemi dalė ta gjejmė”, deklaroi Marium Mohiudin nga Kėshillit pėr punė publike myslimane, i ili kėshillon producentėt filmikė si tė prezantojnė nė mėnyrė tė drejtė myslimanėt.

Video nė YouTube, me titullin “Pafajėsia e myslimanėve 74 minuta”, nė fakt ėshtė vetėm trejler nė kohėzgjatje prej 14 minutave qė pėrsėriten vazhdimisht, kurse e ka zbuluar televizioni satelitor Al-Nas.

Nė mbi 20 shtete, nė demonstratat e dhunshme antiamerikane dhe antiperėndimore  pėr shkak tė kėtij filmi, qė thuhet se fyen myslimanėt, kanė humbur jetėn mbi 35 persona.