Qeveria afgane dënon sulmin e NATO-s

Publikuar: 17.09.2012 - 22:11

Kabul, 17 shtator - Qeveria e Afganistanit ka dėnuar njė sulm tė NATO-s, i cili ka vrarė tetė gra afgane dhe ka plagosur dhjetė tė tjera.

Nė deklaratėn e lėshuar pas takimit tė kabinetit, tė kryesuar nga presidenti Hamid Karzai, thuhet se sulmi i sė dielės ėshtė “i pajustifikueshėm” dhe shkel memorandumin e mirėkuptimit ndėrmjet Kabulit dhe Uashingtonit, transmeton REL .

Deklarata citon zyrėn qeverisėse nė provincėn Laghman tė ketė thėnė se gratė kanė qenė duke mbledhur drurė, nė kohėn kur ka ndodhur sulmi.

Forca e NATO-s nė Afganistan ka dėrguar njė ekip pėr tė hetuar incidentin.

feha18.09.2012/01:40

po dihet kjo vetem civile vret nato ..ne krye me ameriken ...se talibanet po ju tregojne hahhah...po i kane lene te gjymte gjysmen e amerikes...po e paguan amerike me qmim te larte ..kete lufte ..