Erdogan: Fund i pashmangshëm i Asadit

Publikuar: 14.09.2012 - 16:51

Ankara, 14 shtator - Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha se regjimit tė presidentit sirian Bashar Assad po i vjen njė “fund i pashmangshėm”. AP njofton se ai iu ka kėrkuar liderėve rajonalė qė tė bashkohen me qėllim qė tė pengojnė destabilizimin e mėtejmė tė Lindjes sė Mesme pėr shkak tė konfliktit tė Sirisė.

Erdogan, nė njė konferencė ndėrkombėtare nė Jalta tė Ukrainės, tha se “i duhet thėnė me njė zė ‘JO’ kėsaj drame tė njerėzimit, dhe tė mos lejojmė qė flaka ta kaplojė tėrė rajonin”, transmeton Rel.

Turqia ėshtė e shqetėsuar qė kryengritėsit kurdė mund tė shfrytėzojnė vakuumin e pushtetit nė Sirinė fqinje dhe ka paralajmėruar se nuk do tė tolerojė asnjė kėrcėnim tė kryengritėsve nga territori sirian.