Vritet ambasadori amerikan në Libi

Publikuar: 12.09.2012 - 13:18

Bengazi, 12 shtator - Vdekjeprurės ishte sulmi qė iu bė mbrėmjes sė djeshme selisė diplomatike amerikane nė Bengazi tė Libisė. Sipas lajmit tė bėrė publik nga Al Jazeera, ka humbur jetėn ambasadori amerikan nė Libi, Chris Stevens, si dhe 3 zyrtarė tė lartė pranė Konsullatės Amerikane.
Ende nuk dihet nėse ambasadori ndodhej nė makinėn e tij apo brenda nė konsullatė, gjatė sulmit. Sekretarja e Departamentit tė Shtetit, Hillary Clinton, konfirmoi se njė punonjės i State Department u vra gjatė njė sulmi tė personave tė armatosur kundėr konsullatės amerikane nė Bengazi, por pa dhėnė detaje tė tjera.
“Me zemėr tė copėtuar pranuam kėtė humbje tė madhe”, u shpreh Clinton pėr incidentin dhe shtoi se Uashingtoni po bashkėpunon me vende tė tjera nė botė, me qėllim qė tė mbrojė trupat diplomatikė, pas dhunės sė ushtuar para ambasadės amerikane nė Egjipt dhe sulmit nė qytetin e dytė mė tė madh tė Libisė, nė pėrvjetorin e 11 Shtatorit.
Dhuna nė Libi u pėrshkallėzua pas protestave tė qindra manifestuesve, tė cilėt sulmuan Konsullatėn e SHBA-sė nė Bengazi tė Libisė. Shkak i kėtyre protestave ishte filmi i regjisorit Sam Bacile, me titull “Pafajėsia e Myslimanėve”. Sipas manifestuesve, ky film qė flet pėr jetėn e Profetit Muhamed, fyen Islamin.
Ndėrkohė, sipas gazetės “Wall Street Journal”, filmi qė shkaktoi episodet e dhunshme, u realizua nga njė izraelito-amerikan, i cili e pėrshkruan Islamin si kanceri. Ky film thuhet se u financuar nga amerikanė hebrenj, por sipas regjisorit, ėshtė “njė film me karakter politik dhe jo fetar”.

bedri hamza13.09.2012/12:03

edhe mu pom vjen keq po qa me ba kta po i shtin hund gjith kun e tanaj po shkojn te shkretit po per dellin fort mir ja ke qillu po duhet me pas me veti edhe atifeten e hashimin se smunet me qeveris vet libin

broxy13.09.2012/02:32

Me keqardhje ngushllimet mate sinqerta per gjith popullin e Amerikes,pos kesaj du te them qe pershkak se nje izraelit budalle qe ben ne Amerike peson nejri i pafajshum ne libi ky sulm ka qen vetem dhe vetem pse ekan poshtru ne filmin e tyre Muhamedin als keshtu qe mamir ibjen krejtve lete rin larg fejes mos te preket aty ku esht ndishum se aty ste duron askush poo edhe nese je amerikan apo qkado qe je

Genti13.09.2012/00:25

Ngushllime gjith popllit amerikan

hasani12.09.2012/22:03

ngushellime gjynah qe kane ba atentat ne ambasadorin amerikan por nja le ta dine amerikanet se ka me ju ardh prej zotit gjithe keto lufta qe po i bane sa njern e kane ... te pafajshem

Gezim12.09.2012/17:44

Ngushellime te perzemerta familjes se Ambasadorit dhe popullit Amerikan. Zoti e bekofte Ameriken dhe popullin mik amerikan.

Agroni12.09.2012/16:50

Ngushlime te perzemerta.

Miku i juaj Kosove12.09.2012/14:05

Per zoten boll burr i mire ishte zoteriu qe paska perfunduar jeta e tij ne Libi.EAmbasadorit Amerikan,i cili ishte nje personalitet me nam,me karakter dhe qendrim burreror.Ngushellime Amerike...Ngushellime popullit dhe familjes se z.Chis Stevens.

book12.09.2012/14:05

Ngushtllime te perzemerta .. Amerikant na kan sjell neve Shqipetarve nga Kosova Lirin ... Zoti e bekoft Ameriken .....

ana12.09.2012/13:50

PO me vjen keq per vdekjene tij...kam nje propozim qe ne vend te tij atje me u emerue Delli se u mesue ketu te na me shit fore e me nejt me femna te forta.

ai vet12.09.2012/13:28

ai sa kujtova Kristofer Dell,po se ka nafak ai me ... dikush ate.