Shënohet Dita Botërore e Refugjatëve

Publikuar: 20.06.2012 - 12:18

New –York, 20 qershor - Sot ėshtė Dita Botėrore e Refugjatėve, qė synon tė tėrheq vėrejtjen pėr vuajtjet e dhjetėra milionė refugjatėve nė mbarė botėn.

Nė mesazhin e saj, aktorja e njohur e Holivudit dhe Ambasadore e vullnetit tė mirė e Agjencisė sė OKB-sė pėr Refugjatė, Angeline Jolie, pos tjerash, thotė:

“Ēdo minutė tetė njerėz nė botė janė tė detyruar tė largohen nga shtėpitė e tyre pėr shkak tė luftės dhe persekutimit. Askush nuk bėhet me dėshirė refugjatė. Sot 43 milionė njerėz nė mbarė botėn janė tė zhvendosur. Ne i kujtojmė ata”, tha Angeline Jolie. Nė raportin e fundit tė UNHCR-sė thuhet se nga konfliktet nė botė janė prodhuar 800 mijė refugjatė nė vitin 2011.

Numri i shtuar i refugjatėve nė vitin 2011 u referohet kryesisht konflikteve nė Libi, Sudan dhe Somali.

Afganistani mbetet burimi mė i madh i refugjatėve, pasi llogariten se ekzistojnė 2.7 milionė refugjatė afganė.