Së shpejti dy pikë-kalime të reja kufitare Shqipëri - Mali i Zi

Publikuar: 30.04.2012 - 16:24

Shkodėr/Tropojė,  30 prill - Dy pikė-kalime tė reja kufitare Shqipėri - Mali i Zi do tė hapen gjatė kėsaj vere. Njėra prej tyre,  ajo e Grabonit do tė jetė e pėrbashkėt dhe do tė ndėrtohet nė territorin e Malit tė Zi, ndėrsa pikė-kalimi Ēerem-Vranicė(Plavė) do tė funksionojė si pikė kalim kufitar  lokal pėr qarkullim ndėrkombėtar tė banorėve tė zonės, me orar tė reduktuar.”Parlamenti i Shqipėrisė ka ratifikuar marrėveshjen  mes dy vendeve pėr hapjen e kėtyre dy vend-kalimeve. Sė shpejti do tė pasojė konkretizimi i kėsaj marrėveshjeje”, thotė drejtori i Shėrbimit Operacional nė Policinė e Shtetit nė Shqipėri, Krenar Muēa.

Marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mirė dhe bashkėpunimit rajonal janė vlerėsuar nga qeveria shqiptare si parakushte nė arritjen e qėllimeve strategjike pėr integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Europian. Nė kėtė kontekst, janė parė edhe marrėdhėniet me Malin e Zi. “Duke marrė shkas nga eksperienca e mirė e pikės sė pėrbashkėt tė kalimit kufitar Muriqan-Sukobinė si dhe pėr tė thelluar bashkėpunimin me Malin e Zi ėshtė nėnshkruar marrėveshja, ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe qeverisė sė Malit tė Zi, pėr hapjen e pikės sė pėrbashkėt sė kalimit kufitar “Zatrijebaēka Cijevna-Grabon” dhe pikės sė kalimit tė kufirit nė Ēerem (Tropojė)-Vranicė (Plavė).

”Pikė-kalimi kufitar nė zonėn e Ēeremit nė Tropojė, nuk presupozon ndėrtimin e njė godine, por vetėm autorizimin nė njė vend ku njerėzit, nė orare tė caktuara, do tė kalojnė nė tė dy krahėt e kufirit, nisur nga kėrkesat e shumta tė zonės dhe sidomos nga kėrkesat e shumta tė turistėve tė huaj qė e pėrdorin shpesh atė zonė. Tė dyja kėto pika janė negociuar dhe presupozohet qė pas tyre tė nėnshkruhen protokollet pėr zbatimin e marrėveshjeve dhe procedurave standarde tė pėrbashkėta tė tė dyja pikave”, deklaron Pellumb Nako, zv/drejtor i Policisė sė Shtetit pėr Kufirin dhe Emigracionin.