Kurti kërkon bashkim dhe organizim të shqiptarëve në Maqedoni

Publikuar: 30.03.2012 - 21:28

Shkup, 30 mars - Hapi i parė pėr bashkimin kombėtar tė shqiptarėve duhet tė fillojė me Kosovėn e Shqipėrinė, ndėrsa mė pas tė ndihmohen edhe shqiptarėt qė u copėtuan nė konferencėn e Londrės mė 1913. Kėshtu vlerėsoi lideri i lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti nė njė intervistė pėr televizionin Alsat-M.“Le tė fillojmė prej hapit mė tė domosdoshėm dhe mė tė rėndėsishėm tash pėr tash, Bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė, mė pastaj duhet tė ndihmohen shqiptarėt nė Mal tė Zi, Luginė tė Preshevės dhe nė Maqedoninė Perėndimore, nė Iliridė, tė ndihmohen qė tė organizohen sa mė mirė. Nuk po mendoj shqiptarėt nė Maqedoni pa Shkupin, sepse deri para 30 vjetėve Shkupi ėshtė konsideruar qyteti me mė sė shumti shqiptarė”, deklaroi ai.Duke folur pėr pozitėn e shqiptarėve nė Maqedoni, lideri i VV-sė tha se shqiptarėt nė Maqedoni duhet tė bashkohen dhe tė organizohen, si nė aspektin kulturor, arsimor, politik, e po ashtu nė atė socio-ekonomik, pasi pa organizim nuk ka tė drejta tė realizuara dhe ato mbeten formale dhe nuk aktualizohen. Kurti tha se Kosova dhe Shqipėria kanė pėr obligim t’u dalin nė ndihmė shqiptarėve nė Maqedoni.

“Nėse ne lejojmė qė shqiptarėt nė Maqedoni tė ballafaqohen me Qeverinė Gruevski ndaras prej Kosovės e Shqipėrisė atėherė do tė prodhohen Brodeca tė ri. Ne kemi nevojė qė tė kemi sa mė shumė organizim dhe aktivitete i cili edhe ndihmohet dhe mbėshtetet prej Tiranės dhe Prishtinės, kėtė gjė duhet ta kėrkojnė shqiptarėt e Maqedonisė edhe mė shumė”, tha ai.

Qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni, sipas tij, me mendje kritike duhet tė kundėrshtojnė dimensionin nacional shovinist tė shtetit maqedonas, i cili po i shfrytėzon dhe po i shtypė shqiptarėt. Kurti tha se nėse Greqia ka arsye njė herė qė mos t’ia njohė shtetit tė Maqedonisė emrin, shqiptarėt kanė dyfish apo trefish mė shumė arsye qė mos t’ia pranojnė emrin Maqedonisė. “Shqiptarėt duhet t’i bėjnė tė qarta kompromiset qė kanė bėrė, dhe se nė ēdo kohė t’i tėrheqin mbrapsht ato, gjithmonė pėrmes gjuhės sė tė drejtave politike civile dhe socio-ekonomike nė rrafshin universal tė konventave evropiane dhe ndėrkombėtare”, tha pos tjerash kreu i VV-sė.

 

mitat avdiu 05.04.2012/23:18

Propozimi juaj qendron.Vetem se une si pjesmarrs i luftes se Kosoves njashtu organizator i luftes ne Maqedoni po edhe pjesmarres.Te jeni te bindur problemi ne Maqedoni qendron te partit shqiptare,para 2001 PPD edhe PDSH nuk kan ndryshue aspak statusin e shqiptarve.Me pas 2001 BDI e ka shkatrrue edhe dinjin kombetar te shqiptarve,sot ne emer te marreveshjes se Ohrit arsyetohen edhe pse ajo marrveshje eshte per pakica e jo per shqiptaret.Shembull lejohet flamuri vetem ku ka shqiptar me shum se 50 e kjo per mue eshte nje tradhti kombetare nga ana e Ali Ahmetit.Ka harrue qe ka ardh ne pushtet me gjakun e deshmorve

dioni31.03.2012/10:50

legjenda e gjall skam ma shum qka flas i vetmi nejr qem jepshpresper te ardhmen . si politika i zgjuar mendim i imi.