Ka ndërruar jetë kryeministri i fundit i RSFJ, Ante Markoviq

Publikuar: 28.11.2011 - 10:22

Beograd, 28 nėntor – Ante Markoviq, ish-kryeministėr i RSFJ-sė, ka ndėrruar jetė nė moshėn 87 vjeēare. Ai ishte kryeministri i fundit, i cili pėrmes disa reformave u pėrpoq ta mbante nė jetė kėtė krijesė artificiale.

Kėtė pozitė e mori nė mars tė vitit 1989, pas dorėheqjes sė Branko Mikuliqit. Reformat qė ndėrmori dhe stabilizimi i situatės ekonomike, si dhe fillimi i proceseve privatizuese e bėn kryeministrin mė tė popullarizuar ndoshta tė gjithė periudhės sė Jugosllavisė Socialiste.

Megjithatė as ai nuk mund e shpėtoi Jugosllavinė.

 

Skenda28.11.2011/12:16

Ka qene Kryeminister i forte shume. Ne kuptimin shume pozitive, e jo si keta hajnat e tone sot, qe i kan titujt me te ardhe tug kur e ndegjon fjalen kryeminister.

Ilir28.11.2011/10:27

IshRSFJ ka mundur te jete nje krijese artificiale. Por, ne krahasim me Kosoven, ne te gjitha aspektet, ka qene supernatyrale.