BE: Vula vetëm “Dogana e Kosovës”

Publikuar: 01.09.2011 - 10:27

Bruksel, 1 shtator  - Nė raundin e ri tė dialogut ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės do tė prezantohet propozimi konkret i BE-sė: vula e pėrgatitur nė tė cilėn do tė shkruante "Dogana e Kosovės", por pa kurrfarė embleme, flamuri ose steme. Kjo do tė ishte oferta pėr negociatorėt e Beogradit dhe Prishtinės, transmeton QIK-u shkrimin e gazetės sė Beogradit "Veēernje novosti", qė i referohet burimeve tė besueshme diplomatike brenda BE-sė

Sipas pritjeve tė Evropės, kėshtu mund tė arrihet kompromisi, pasi qė tė dyja palėt emėrtimin mund ta interpretojnė nė mėnyrėn e vet. Pėr Serbinė kjo do tė ishte "dogana e krahinės jugore tė Kosovės", ndėrsa pėr shqiptarėt "dogana e shtetit tė pavarur tė Kosovės".

Gazeta citon burimin e saj nga Brukseli, i cili pohon se "nė propozimin e vulės nuk shkruan 'republika', as qė nė tė gjendet ēfarėdo embleme, flamuri, apo steme tė Kosovės".

Shefi i ekipit serb Borko Stefanoviq ka thėnė po pėr kėtė gazetė se pėr Serbinė ėshtė e pranushme vetėm ajo zgjidhje e cila do tė ishte neutrale ndaj statusit dhe nė pajtim me rezolutėn 12 44.

- Nuk ėshtė e pranueshme qė nė vulė tė shkruajė "Republika e Kosovės, as qė vula tė ketė stemėn e Kosovės. Tė gjitha dokumentet pėrcjellėse duhet tė jenė neutrale ndaj statusit", ka thėnė Stefanoviq.

Bashkėbiseduesi i gazetės nga Brukseli thotė se "zgjidhjen ideore" ua kanė dėrguar tė gjithėve. "UNMIK-u nė parim e ka praunar, si neutrale ndaj statusit. Me tė, ndonėse jo me dėshirė, paraprakisht ėshtė pajtuar edhe Prishtina, andaj presim qė zgjidhja e tillė tė jetė e pranueshme edhe pėr Beogradin", thotė sipas gazetės, burimi nga Brukseli.

kushtrimi 03.09.2011/09:31

mendoj qe shteti yne nuk duhet te zbrapset dhe te pranoj kto vula ne ni form apo tjeter nese pranohen vula tjera pos asaj te republikes i bie qe gjdo gje qe esht bere ne veri te shkoj kot dhe zbrapsje mendoj dhe shpresoj qe duhet shtyre per nje koh te gjat ket reciprocitet sepse esht ne interes toni qe te rritet ekonomia vendore dhe prodhimi vendor qe mos te jem te varur nga prodhimet serbe

Xhevdet Avdullahu01.09.2011/23:47

Mire le te kerkoje Edita qe edhe ne vulat e tyre te shkruaj "Dogana e Serbise" te barazohemi 100.

Orkan01.09.2011/17:14

Ato vula qe nuk citohet far shtetsija e Republikes se Kosoves.Jan te pa pranushe per popullin Shqiptar. Frigohem se Serbija ende po e mashtron qeverin e Kosoves ne nje menyr kompromisi me sovranitetin teritorijal te Kosoves.

FISNIK 01.09.2011/15:54

po ne fund te fundit,edhe nese po arrihet kjo marreveshje,prap se prap,nuk dot kisha importu asgje nga serbia,dhe ai tregtar qe importon perseri nga serbia,per mua nuk eshte njeri...per inat asgje hiq

safeti01.09.2011/15:54

Nuk e di se qfar interesi kemi tƫ meremi me Srbin shum mƫ mirƫ i kemi punƫt pasƫ masave tƫ reciprocitetit. Duhet vetƫm tƫ regullohet gjendja nƫ Veri tƫ Mitrovices dhe tƫ orjentohemi nƫprodhim vendor.

beqa01.09.2011/14:32

Asesi jo ndryshe perpos Repuplika e kosoves, sepse per Vulat e shtetit ton bahat fjal e jo per vulat e Serbis!

Iber01.09.2011/14:22

Po vulat e doganave veq kan kesi formati.Ne vula shkrun Kosovo Customs, Doganat e Kosoves, Carina Kosovo...Hehehehe. Nuk eshte ka e din Serbia, se ska nevoj me negocu, fare kete pune...

Deni01.09.2011/12:46

Po pse tƫ bƫjm kƫsi leshime??!!!Pse ti hapim kufijt me njƫ shtet qƫ nuk na njeh dhe aspiron ndarjen e vendit ton ?!Nuk kemi nevoj tƫ bejem kompromis dhe mendoj qe kufijt e mbyllur njeher per njehere na konvenojn edhe per shkaqe ekonomike por edhe atƫ te siguris

Prishtina01.09.2011/11:03

Ne asnje menyre nuk duhet te hiqen dore nga republika.

naim krasniqi01.09.2011/10:45

po nese ndodh kjo reciprocitet ndaj serbis, ne vulen e serbis duhet te shkruhet vetem dogana e serbis, e asnje sheme, e as kosova sduhet ta pranoi serbin si shtet deri te mos zgjidhet problemi i presheves medvegjes dhe bujanovcit,