Kombinimi i pazakonshëm: Martesat shqiptaro-serbe

Publikuar: 20.08.2011 - 10:19

Sagonejo, Serbi, 20 gusht – As nė ėndrrat e saj mė tė ēmendura Edmonda nuk e kishte imagjinuar se do tė martohej me njė ēun si Zorani, se do ta lindte njė fėmijė me tė dhe se do tė jetonte nė vendin e tij.

Ajo ėshtė shqiptare myslimane, e ai serb ortodoks – dhe popujt e tyre kanė qenė tė pėrfshirė nė njė urrejtje etnike dhe fetare pėr shkak tė luftės sė pėrgjakshme tė Kosovės pėr pavarėsi.

Shqipėria “myslimane”

Por Edmonda Kardaku u martua me Zoran Tomiqin, duke iu bashkuar qindra bashkatdhetarėve, pjesa mė e madhe myslimane ose katolike, qė kanė thyer tabutė e thella duke martuar burra nga fshatra tė thella serbe, pasi femrat kanė ikur nė qytetet mė tė mėdha. Kjo ka shkaktuar njė rėnie tė madhe tė popullsisė.

Serbia dhe Shqipėria nuk kanė qenė fqinje tė mira pėr gjenerata me radhė. Mirėpo kur nisi lufta e pėrgjakshme pėr pavarėsinė e Kosovės nga Serbia, fqinjėt arritėn ta pėrshkallėzonin edhe mė shumė urrejtjen vrastare.

Urrejtja vetėm sa ėshtė rritur nė vitin 2008, kur Kosova e mbėshtetur nga Perėndimi shpalli pavarėsinė prej Serbisė.

Por tė dyja palėt duket se kanė tejkaluar disa dallime dhe kanė hapur njė shteg drejt pėrafrimit. Pėr tė qenė tė sinqertė, ende ka dallime ndėrmjet palėve pėr shkak tė paragjykimeve. Kjo ishte parė edhe nė qasjen e nėnės sė Zoranit, e cila Shqipėrisė i referohet si “Myslimania”. Radojka Tomiq ka thėnė se Edmonda “ėshtė e mirė, por ajo vjen nga ‘Myslimania’”.

Zorani 37-vjeēar ka thėnė se pėrfaqėson njė gjeneratė tė re qė dėshiron ta heqė qafe kėtė bela.

“Mua nuk mė bėn gjė ajo ēfarė njerėzit mendojnė pėr gruan time, ata po jetojnė nė njė kohė tjetėr”, ka thėnė ai, dhe se nuk e ka ndėrmend ta detyrojė gruan e tij tė heqė dorė nga religjioni i saj.

E sa i pėrket Edmondas, 36-vjeēare, dallimet etnike dhe martesa e saj pėr njė shumė tė vogėl parash nuk ēojnė shumė peshė: Edmonda thotė se ajo dhe burri i saj e duan njėri-tjetrin.

“Kur isha e re, gjyshėrit e mi mė tregonin pėr kėtė pėrplasje dhe kėshtu vepruan edhe prindėrit e mi”, ka theksuar ajo, derisa qėndron ulur nė njė qoshe tė ballkonit tė njė shtėpie tė vjetėr me tulla nė njė fshat tė thellė malor serb, ku mund tė arrihet vetėm me traktor.

“Dashuri nė shikim tė parė”

“Por kur e pashė Zoranin, askush s’mund tė mė ndalte”, ka treguar nusja qė ėshtė nė muajin e katėrt tė shtatzėnisė, derisa drejtohet nga burri i saj, i cili ishte ulur afėr nė njė shkėmb druri. “Ishte dashuri nė shikim tė parė”.

Zorani ka thėnė se ishte munduar ta gjente njė nuse nė fshatrat serbe, por nuk i dilte kėsmet. Ai e kishte nafakėn nė fshatrat e thella malore tė Shqipėrisė, ku kishte shkuar disa herė me ndėrmjetėsim tė mesitit.

“Shumė prej tyre nuk mė pėlqyen, derisa e takova Edmondėn”, ka rrėfyer Zorani.

Ai ka treguar se si njė ditė tė plotė kishte zhvilluar bisedime me familjen e vajzės. E pranon se ndikim ka pasur edhe shuma e parave pėr ta bindur babanė e nuses.

“E kam shitur demin tim mė tė mirė pėr ta veshur nusen nė flori”, ka thėnė Zorani. “Kjo ėshtė njė traditė shqiptare e dasmave qė quhet pajė. Ia kam blerė unazėn e arit, njė qafore, njė byzylyk dhe shumėēka tjetėr. Nė fund ata ma dhanė dorėn e nuses”.

Rrėfimi i tyre i dashurisė ndryshon shumė nga ai i njė ēifti tjetėr tė fshatit, ku burri serb ėshtė shumė mė i vjetėr se nusja shqiptare.

Zorani ka thėnė se burri serb nuk e lejon nusen tė komunikojė me fshatarėt e tjerė tė fshatit. Madje nuk e lejon tė flasė as me Edmondėn.

“Ai ėshtė plak, kėshtu qė ai ka frikė se do ta humbasė atė”, thotė Tomiq.

Vala e martesave serbo-shqiptare filloi nė 2008, kur njė grup i njerėzve tė moshuar nga jugu i Serbisė e formoi njė grup tė quajtur “beqarėt e vjetėr tė Rashkės”, tė rajonit ku jetojnė ata dhe qė pėrfshin fshatin Sagonjevo.

Si Serbia ashtu edhe Shqipėria – ngjashėm me shumicėn e shteteve tė Ballkanit – pėrballen me eksodin masiv tė tė rinjve nga viset rurale, tė cilėt vihen nė kėrkim tė njė jete mė tė mirė, pėr ē’shkak shumė vendbanime janė kthyer nė fshatra fantazmė. Luftėrat etnike nė Ballkan gjatė viteve nėntėdhjetė vetėm sa e rritėn problemin.

Reportazhin e plotė tė agjencisė AP rreth kėtyre martesave lexojeni sot nė ”Kohėn Ditore” 

ehud21.08.2011/09:02

nuk eshte per qudi se ne shqipri ndodhin martesa te ketilla te shekullit 19 qe keta analfabeta ti shesin akoma vajzat e tyre une jam nje qytetar francez dhe kam disa informata se disa vajza qe merren me prostitucin jan shitur nga familjet e tyre dhe disa vajza ju degojn te holla nga kjo lemi kjo eshte turpi i shqiptarve kjo nuk ka te bej me religion por me moral familjar une i perkas marteses se perzier por jam krenar qe jam shqiptarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

albana21.08.2011/08:42

o njerez serbija osht tu hup se qata femij te kesaj shqipetare jane gjake i joni e herdokur kan me ja kthy pushken shkaut...

Shiptar21.08.2011/02:08

Femen Shqiptare me nje mashkull nga Serbia kjo asht turp..um vjen keq qe kem ra aq posht..sdi qka menon kjo gru por ishalla nuk shkel kurr mo ne trojet Shiptare..ok per fejen mun me bo qka do por vjen dita qe te gjith ti perkulemi te madhit zot dhe ta lusim dhe ti kerkojna falje per te gjitha veprimet e kqija..te gjith pa marr parasysh cilles feje i perkt..por KOMBI nuk ndrrohet dhe tradhtia Kombtare nuk falet!!!Kurrrr!!!

Mokna 21.08.2011/00:32

NESE E LEXUAT NE TERSI KUPTUAT SE SERBI KISHTE SHITUR KAUN APO DEMIN PER TA BLER KET VAJZE, DMTH. KJO ESHTE E SHITUR NGA PRINDET E SAJE. TURP PER NJE PRINDE QE SHETE ME PARE FEMIUN E VETE E EDHE ME TURP QE JA SHET NJE SLLAVI E NJE SERBI GJOJA VAJZEN MUSLIMAN, TURP TURP TURP

gagi21.08.2011/00:02

po une para ca muajve kam par edhe ne kanalin ard 1 nje drame film te kti lloji qe e kishin mar nga serbet dhe tregonte se si serbet shkuan ne shqiperi dhe aty kishin per te zgedhur femra te reja shqiptare me vjen shum keq per ket gje qepo ndodh turp i madh kshtu e ka varferia kur nje shtet nuk eshte ne gjendje ti siguroj shtetasve te vet te pakten nje pune apo nje jeet normale

agim20.08.2011/23:07

Ani qka nuk eshte ba kjameti.Kur te dhezet motori nuk vet qka je.Bile keta e kan pas prej zori.Nuk kan gjet fat ne vendin e vet as serbet nuk e kan lehte me jetue me nje shqiptare.Ata femije do te jen shqiptaroserb. Ndoshta na vyjn najhere per me shkue ma nalt drejt teritoreve tona te vjetra.

R.Bajrami20.08.2011/22:32

Nuk e di se qka po qoni aq shum pesh per vajzat "shqiptare" qe martohen me shkie, kto edhe vet jan shkina veq qe se Enveri i ka asimilu si shkie gjat regjimit te tij, thon nje fjal popullore ujku qimen e ndron po zanatin se haron

agim20.08.2011/22:05

Edhe 1 milojn vite po te jetoj nuk isha martu dhe pajtu me shka .

berlini20.08.2011/21:51

Komenti te temuslimanit i bashkangjitem por sa i perket marteses se vajzave shqipetare me ato te serbis gabimi eshte tek vet pushteti shqipetar ce asgje nuk ben per te mbijetuar.Njeashtu edhe ne vet mashkujt shqipetar i kem gabimet , te mendohemi mire dhe te analizojme se ku eshte gabimi

Mehmeti USA20.08.2011/21:43

Cfare goje??? Ne perendim ne Kosovart jemi mundu me flirtu me keto femra te Shqiperise edhe na kan refuzu menjehere.Gjoja se Kosovart jane shume te ashper ndaj femrave, ose na kan thene "pfff nga veriu".Cfare marrie edhe katastrofe,shkojne edhe martohen,jetojne ne male te shkreta.

Hamit Hyseni20.08.2011/19:51

Ju Pershendes vllezer te ndershem Shqipetar,Jam i shokuar deri ne piken e fundit per ket realitet qe tashme ka ndodhur me keto martesa te mallkuara!Sa iperket ketyre kjo po shifet haptas se BAballarve apo me mire te them FAmiljeve te ketyre Vajzave po ju orokan nje shume te hollave Serbet si ''Stimulim'' Turp !Ndersa per ty ''MAli qe ke komentuar me lart se gjoja se feja jon qenka 'Shqiptaria ' e jo feja muslimane arabe ose afgane apo qka ke dashur te thuash ,per ty me vjen shum keq se ti spaske pothuja se aspak njohuri se qka eshte Feja Islame e si praktikohet ajo! KA shum dallim se qfar efekti ka te marresh guan katolike ose Ortodokse , e qfar demi ka te japesh vajzen ose motren per te Krishtert !!Sidoqofte per neve Shqipetaret kjo dukuri eshte ne kundershtim te plote se pari per nga ana Kombtare e pastaj edhe nga ajo FetareShpresoj qe me Ndihmen e Allahut te madh te perfundoj ky tmerr e te vetedijsohen familjet e tilla nga Shqiperia !!

besi20.08.2011/19:43

na qaqe shumm jemi bo demokrat sa qe demokraica edhe naj dit ketj pedera kemi mo bo se thomi demokrat jemi marre valla kur po nij per qesi sene te shqiptarte a ooo perime envere hoxha po na mungon shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm o qu o baca envere

Drenica20.08.2011/19:29

uroj lumturi dhe dahsuri ne ket jet. Sa shqiptari ka pas gra serbe ose boshnjake. Feja esht nje idelogi, si loje partije! Si kjo feja e myslimanve ne kosove si erdhe mas lufte.

Refik Wien20.08.2011/18:42

Pershendetje nga Wiena. Nuk e dije a ka me turp per krejt shqiptaret se kjo qe po ndodhe me keta martesa te vajzave shqiptare me djemte qetnike te prapambetur dhe analfabet. Po kjo te ndodhte qe vajzat serbe te martohen ne Shqiperi me kete tempo per 23 vjet 1000 martesa Serbia kish intervenu automatikisht. Ketu nuk ka te beje asgje tjeter perveq analfabetizmit dhe varferise totale qe mbreteron ne Shqiperi ne ato viset malore. Lexova ne Blic nje gazete serbe rreth ketij rasti, ku pashe qe serbet me keta raste martesa talleshin ku thojshin skamja dhe varferia qe mbreteron ne Shqiperi po bene qe vajzat shqiptare te martohen vetem te mbijetojne. Mendoje qe ata njerez ata Shqiptare te atyre bjeshkeva prind te ketyre vajzave jo qe jan Serb otodoks, qe jan katolik po jane njerez te pa fe, se njeri normal me dinjitet e moral nuk i bene keto. Keto gabime mund te bejne vec shqiptaret dhe asnje komb tjeter!! Kesaj i thuhet ALARM !!!

Kosovar20.08.2011/17:16

Njerzimi duhet njeher e pergjithmon ta kupetojn se para zotit jemi te njejte te gjith,pa marre parasysh fen,ngjyren apo kombin.Pse neve Kosovarve na kan kalle e masakru serbet,Shqiperia sika perjetu ato.Dom Lush Gjergji ka thenNe kete bot jan dy feje "Njeri me feje dhe njeri pa feje" Njeri dhe i pa njeri.Ma e keqja eshte se ne pas ca viteve duhet tju dalim ne ndihme e ta shtym kufirin se i kemi nipa.dhe eshte toka e nipae tone.

Nehi20.08.2011/16:46

atyre familjeve QIFUTE nuk ben ne sa nje menyr mi pranu ne shoqri,e as se si te jav jepesh bijen,apo te jav meresh bijen. let ecin edhe ata mas te bijes ne serbi nuk kan qa me nedejt ne tokat shqiptare

ATEDHEU SHQIPTAR20.08.2011/16:45

PO SHIHET SE QFAR PRINDI PASKA KJO ZAJZ E GJOR SE PO TE ISHTE HASAN FAZLIA BABI I HIKMETES NUK DO TA LEJONTE NJE GJE TE TILL,POR JA QE KA RASTE TE TILLA POR ZHASHT ZOTI TE MOS KETE TE TJERA.

flori20.08.2011/16:44

Kesaj i thon vllaznim bashkim me Opkupator....

AMETI PRESHEV20.08.2011/16:39

nuk esht ashtu si thon disa se jan prostituta por jan vajza te ndershme nga malsia e shqipris dhe se esht shum e tmerrshme kohet e fundit se jan mbi 1000 vajza te martuara nga malsia e shqipris te martuara me serb kryesisht fshatra serbe shumadis dhe se jan duke pritur edhe 3deri 4 mi seb per tu martuar me vajza nga sgqipria e kjo esht tmerr keto fjali jan shum te verteta sepse kam lexu ne nje gazet serbe dhe se e citon sakt se kush i organizon kto martesa dhe sa paguajn serbt per kto vajza dhe si arrin teri te kto dhe kjo esht tmeerr per shqiptart qe nuk ndermarin asgje per ket fenomen keq edhe nje un jam i bindur se ktu ka dor qeveria e serbis sepse kryetari i komunes jagodines i paguan gjitha harxhimet e nje dasme serbi vetem te martohet ne fshatra jagodines sepse atje ne ato fshatra ka 20vite qe ska lind femi dhe paramendoni tsh shqiptaret shkojn lindin serb TMERRRR.....

mali20.08.2011/16:29

na jena musliman po nuk jena si feje arabve ose avganistanitfeja jon asht shqiptaria a kjo vaja qe osht martu me serb sigurisht nuk e din se qka na ka bo shku neve ne kosov

kemi20.08.2011/16:27

aij shqiptaret i ke te martume me shka ne suedi edhe ata shqiptare te kosovesste pyt shqiptari kurgjo kur osht interesi

Kumanova20.08.2011/16:27

Po kta te Shqiperis po na e fliqin Kombin keshtu jan martuar Boshnjaket ne kohen e Jugoslavis por pikierisht ata e kan paguajter me shum gjak me ne fund.Kta Shqiptare qe martohen me Armikun Shekullor kta duhet ti ndalohen hyrja ne Shtetin Shqiptar

Shqiptarja20.08.2011/16:24

Sikur te ish martu ne Kosove ma mir e kish pas,edhe nuk e kish kap terfurkun me dor e me punu pun te randa barabart me burrin,e hajmedet qka na ka kan.Kesaj as era spo i vika muslimane

Zejdi20.08.2011/16:06

Po Po, kemi edhe nga shqiptaret qe kane grate serbe. Shifeni nihere ILIR TOLAJ, kur ka bombardu NATO ne KOSOVE dhe Serbia i prente ne fyt shqiptaret dhe femijet i nxirrnin nga barku i nenave, dhe i perdhunonin motrat tona shqiptare, ILIR TOLAJ shetiste neper URA te BEOGRADIT, e sot?! Sot eshte ne post afer Presidendes ATIFETE Kurrekushit! Redaksia, ju lutem qiteni kete koment, AMAN!

Sokoli20.08.2011/15:46

Keshtu do ta pushtojm Serbin jugore,zgjerojm kufijt e Kosoves,sepse femijet shkojne nga nena.Jan te paret keta dhender serb qe do ta njohin shtetin e kosoves.Sa kosovar kan gra gjermane e ku ta di une.O kosovar,une nga gjilanishifni shtepit tuaja.Mos u futni ne probleme private te njerzeve.Eshte e drejt themelore e gjithkuj,zgjedhja e partnereve.Lexoni komentet e serbeve ne gezeten qe eshte marr artikuli.jane me te kulturume se tuajat.

kaqanikasi20.08.2011/15:24

ktyre dukurive martesore nemes te shqiptarve dhe serbve duhet medeomos tju ndalet hovi duke mos zgjedhur menyra dhe nga ato mate vrazhta vetem nji mund tjuthem se armiku kurr mik nuk bahet prandaj duhet marr masa trrepta ashtu nga qeverija po edhe nga populli per tandal ket dukuri te flliqt

alban kosova20.08.2011/15:05

ku jane ata patriotat qe po flasin e po shkrujn kunder turqeve e kunder shamijave me siguri po ju pelqen kjo per ata edhe nuk bejn komente.

Pejani20.08.2011/14:43

Enis, boll me pallavrat na muslimant na muslimant. Ma spari shqiptart sjan musliman sepse islami asht fe e pushtuesit turk. E dyta, na shqiptart e besimit musliman bahske me mua, ne mesin e tyre i kemi lan grat tona te shpija, e kemi dal ne perendim jemi martu me plaka gjermane, plake e ruse. Prandaj, hiq mos u mundo me thane se kinse feja muslimane po na e rujka kombin. Jo aspak!... Na meshkujt, gjera te tilla kemi ba gjate gjithe shekujve. Tash po na dhemb sepse po e bejne femrat. E ne si popull, sikur cifutet ku GRUAJA E RUAN GJAKUN popuullin, kombin sepse lind femije, nuk jemi mesu me na i marr grat popujt e tjere.

iliri20.08.2011/14:39

Kthehet gjithcka ne kete dynja. Kemi mijera shqiptare qe kane gra sllave, bile femijet e tyne i kemi VIPa dhe neper poste shteterore deri ne presidence. Mos e merrni tragjike, zgjedhje individuale

Klisa20.08.2011/14:32

Mos me kon Kosova Shqiperija kish kapitulu moti na e kemi mbajt si ne lufta ashtu edhe ne moral e dinjitet,Shqiperis vetem sherrin ja kemi pa atyre vetem emri ju ka mbet Shqipetar se asgje shqip nuk kan.

DAUTI PRISHTINE20.08.2011/13:55

KET E BAJN VETEM SHQIPTARET E SHIPNIS QE I SHESIN F3EMIJT E TUNE PER NJI GRUSHT LEK . TURP. KTA NUK KAN KRFAR DINJITETI JO VETEM KOMBETAR POR AS NJEZOR. E ATO FEMNA QE PRANOJN NJI GJA TE TILLE MA MIRE ASHT ME HYP NE NJI SHKAMB TE NALT E ME BA VETEVRASJE SESA ME SHTU ARMIKUN TONE TE PERBETUAR E SHEKULLOR E SOD E KESAJ DITE.

Bardh20.08.2011/13:51

Kƫsaj i thonƫ Ta marrƫsh kalanƫ nga brenda!"

Zotnia20.08.2011/13:35

aiii ksi kllosharica ki sa dush ne kosove,kqyrne niher qfar lope..qka po e popullarizoni ksi gjeste.. ka edhe prostituta qe vijne nga serbia sillen ksajde je bajn thmi ...

Enisi20.08.2011/13:29

Kjo osht normal shqiptaret katolik e ortodokts gjeth jon martu me shkije, na muslimant ata qe jon musliman me zemer e jo me emer nuk martohem me te krishtere.

muslimani20.08.2011/13:13

jo vallah gabim muslimanj nuk martohet me shka po ajo muslimane nashta prej adetit eshte se nuk eshte qe e praktikon fen se me pas parktiku nuk ish hy nen pushtetin e nje burri qe nuk eshte musliman se kjo me islam ndalohet qe nje jo musliman me pas pushtet mbi muslimanen.