Përleshje të reja ndërmjet protestuesve e policisë në Turqi

Publikuar: 12.06.2013 - 08:34

Stamboll, 12 qershor - Pėrleshje midis policisė dhe protestuesve turq ka pasur gjatė gjithė natės sė kaluar nė Sheshin Taksim tė Stambollit.

Policia ka pėrdorur nė mėnyrė tė pėrsėritur gazin lotsjellės, topat e ujit dhe plumbat e gomės, nė pėrpjekje pėr tė shpėrndarė protestuesit.

Kėta tė fundit janė pėrgjigjur me kokteje molotovi dhe fishekzjarre.

Raportet flasin pėr numėr tė paqartė tė protestuesve tė plagosur.

Ajo ėshtė pėrshkruar si nata mė e keqe e dhunės prejse kanė shpėrthyer protestat antiqeveritare, mė 31 maj.

Guvernatori i Stambollit, Huseyin Avni Mutlu, ka thėnė se policia do tė vazhdojė operacionet pėr tė pastruar sheshin nga protestuesit.

Mė herėt, kryeministri Recep Rayyip Erdogan ka thėnė se “nuk ka mė tolerancė” pėr demonstratat kundėr qeverisė sė tij me rrėnjė islamike.

Demonstratat antiqeveritare kanė nisur gati dy javė mė parė, pasi policia ka shtypur dhunshėm protestat kundėr njė plani ndėrtimor nė Sheshin Taksim tė Stambollit.