Shqiptarët e Luginës u zhgënjyen, por shpresojnë

Publikuar: 01.06.2013 - 09:10

Bujanoc, 1 qershor - Shqiptarėt nė tri komunat nė Luginėn e Preshevės i kanė pasur sytė e drejtuar nė mediat e Kosovės duke pėrcjellė debatin nė Kuvendin e Kosovės. Edhe drejtuesit e subjekteve politike kanė qenė tė pranishėm nė kėtė debat, gjatė tė cilit nuk u arrit tė miratohej rezoluta e propozuar pėr shkak tė mungesės sė numrit tė mjaftueshėm tė deputetėve.

Kryetari i Komunės sė Bujanocit, Nagip Arifi, ka thėnė pėr Telegrafin se ka qenė njė iniciativė e mirė e deputetėve tė Republikės sė Kosovės, por nė fund u zhgėnjyen pėr shkak se pėr njė ēėshtje shumė me rėndėsi pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės, nuk pati kuorum tė mjaftueshėm pėr ta miratuar rezolutėn e propozuar.

Ai ka deklaruar se shpreson se nė ditėn tė vijim deputetėt do ta pėrmirėsojnė pėrgjegjėsinė ndaj shqiptarėve nė kėtė pjesė.

“Kam pasur shumė thirrje telefonike nga banorėt qė jetojnė nė pjesėn kėndej dhe andej kufirit, sepse tė gjithė kanė qenė para ekranit duke e pėrcjellė se do tė bėhet diēka. Megjithatė, shpresojmė se kjo qė ka filluar do tė mbarojė pėr tė mirė”, ka thėnė Arifi.

Sipas tij, pėr ato tetė orė sa kanė qenė tė pranishėm duke e pėrcjellė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, ka parė - pėr fat tė keq - se ka njė ndarje ndėrmjet shqiptarėve.

“Por, ka ende kohė pėr t’u pėrmirėsuar. Shpresojmė se do tė arrihet njė konsensus ndėrmjet partive politike qė nė njė seancė tė radhės kjo tė miratohet, edhe pse kemi dashur shumė qė tė miratohej sot. Por, prapė kemi kurajėn qė tė jetojmė kėtu”, ka theksuar Arifi.

roni02.06.2013/07:38

He more burra a jeni ju ne vete apo jo?Mos pritni fare nga kykryeminister,asgje te mire as tash as neser as kurre hiqe,a e ndinit at dite ne parlament thaqin kur thoshte une e njoh qdo pellemb te lugines hahahahahahah qfare paftyrsie,e vetmja zgjidhje do te jete ndryshimi i kufijve lugina me kosoven e kjo pjesa tjeter e kosoves veriu me serbine sepse edhe ashtu pjeses veriore si vjen era kosove sepse realiteti eshte ashtu,tung burra.

SHkupjani Drachevica01.06.2013/21:39

Vllezer Se pari ne spomujm me bo me te afermit e neve 1!!!! jemi ngopur mo me kse andra pojuthem munoheni me nxjer kaqoren e bukes per antaret e neve juve ska qo nga politika mi mori 25vjet politika e asgjo sun arita me...Ne qoftse presim nga qeveria e shqiperis dhe ajo e kosoves qe poithojn desim Hunt o vllezer,,,,Allohu na ndihmoft !!!

sami01.06.2013/20:10

Nuk ishte mungese e kuorumit por tradheti e kulluar,dezertim,injorim,sabotim I qështjes kombëtare!

Kosova101.06.2013/19:04

Kosova si shtet i ri e me problemet me veriun qe kan reflektime edhe Presheven... tani pas bisedimeve eshte Kosova ajo qe u interesu menjher per Presheven..sado nuk jam i knaqur qe kishte munges kourumi dje kjo qeshtje do te shkoje ne fund..
Parlamenti pas 17 shkurtit qe shpalli Pavaresin dje me ka pelqy per her te 2te.
Kosova doli eshe para Shqiperis qe eshte qe 100 vjet shtet dhe s flet per Preshev,Medvegj e Bujanovc.

shqipetar01.06.2013/18:55

po hajt more burra se vjen koha kta hajna nuk do ti harrojm aq shpejt qe besa dikur dot pergjigjen per ket turp qe po e bejn se kta hajna pak me pas meshir te pakten finaciarisht duhet ndihmuar vllezrit atje te okupuar po kta skan aspak meshir po kalon edhe kjo koh si kan kalu shum koh edhe me te veshtira...

gurbetqari01.06.2013/16:54

Më vjen keq populli im i dashur shiptar pa marr parasysh se nga jemi nga shqipëria kosova maqedonia lugina apo nga mali i zi. Fajet i kemi ne populli pa marr parasysh se nga jemi edhe këta përfaqësues politik që i kemi zgjedh janë po ashtu nga familjet tona shqiptare. Unë gjindem në zvicër dhe shoh shumë. Gjëra të pa hijshme. Një punëtor nga rrethina e bujanocit i bie të takohet me një serb nga e njëjta rrethin e bujanocit DHE KUR E TAKON SERBIN E THËRRET DAJË. Tjetri është nga Haraqina e shkupit.PO TË NJEJTIN SERB E THËRRET DAJË. Mund të ket edhe edhe nga kosova që e bejn të njëjtën gjë. E fajet i kemi ne vet populli

blerim mali01.06.2013/16:51

Propozimi i krueministrit të Kosoves H.Thaqit që nëpërmjet rezolutes për Luginen e Presheves të futet inisiativa për ndryshimin e Kushtetutes, e devalvoj përmbajtjen e rezolutes, duke dashur që më leht të ia hap rrugen vehtes për ndryshimet kushtetuese që po i kërkon Serbia.Kjo është hipokrizi e madhe nga ana e tij, përndryshe rezoluta aprovohej fare leht pa këte.Fundja lideret kosovar , qeshtjen e problemeve të Lugines,kan mujt shum ma heret ta vejnë në tryezen e bisedimeve me Serbinë,por kët nuk e bënë, turp u qoftë se nuk janë për kurgjë, ata në krye me Thaqin i aprovuan kërkesat e sërbis në tërësi duke i legalizuar strukturat ... serbe në veriun e Kosoves.

avni rrustemi 01.06.2013/15:47

o vllezer me vjen keq e se ne kemi hjek ashtu si ju , po hiq ma mir si kem punet me kta armiqet e mrenshem ose ma mir me than zoj shkjau , po kta ska luftu ,po jan kan pjes e luftes e ma shum kan pas qellim qaty ku jan sotb me ardh , ama cila e ka marr deri tash pushtetin ma zi se tjetra ja ka ba kosoves se ngrat ,, po i shihni ne maqedoni qasi

Meha Ludwigshafen01.06.2013/14:21

Vllezer e motra une su zhgenjeva aspak se nuk kam prit ma teper nje fjal thot ni katun qe doket kallauz nuk do,shiqone shkaun si ju ndihmon serrbve, kurse ne nemesveti e kemi hasmerin,si ne SHqipri ashtu Kosove ni berllog,vetem nje quditem,perse na ndihmojn kaq shum USA plus Gjermania,ne nuk meritojm asgja,shumica jo vetem ni pakic e meriton,edhe ne luft u verttua.

LUMI01.06.2013/14:09

MOS MBANI SHPRESE PRE KETYRE UDHEQESVE TE KOSOVES DHE SALI BERISHES SEPSE ATO VETEM JU MASHTROJNE SE JANE ME SERBINE.SHIQONE QKA KANE BERE ME VERIUN E MITROVICES E KAN NDA NGA KOSOVA DHE IA KANE DHENE SERBISE PASI ESHTE QLIRUE KOSOVA.KREJTE BOTA E DIN QE NE SHQIPRI E KOSOVE KA VETEM KORUPCION DHE NUK I NDIGJON KERKUSH PER KETE DO TE KENI VETEM DAM PRE TYRE.

xhevdeti01.06.2013/11:28

Turp per Qeverin dhe kryeministrin e Kosoves dhe te Shqiperise se i tere populli eshte me Presheven dhe me te gjitha vendet e okupuara nga sllavet.

Preshevari01.06.2013/10:31

Jo, ne nuk shpresojme, po shihet qe ska gje nga Kosova madje edhe nga Shqiperia. Per serbet e veriut te Kosoves po behen edhe ndryshimet kushtetuese e per ne asgje. Turpi ju qofte o Kosovare!