Më 2025, shqiptarët shumicë në Maqedoni

Publikuar: 24.05.2013 - 11:36

Shkup, 24 maj   - Zvogėlimi i natalitetit paraqet element shqetėsues nė Republikėn e Maqedonisė. Megjithatė kjo dukuri, sipas njohėsve tė mirė tė kėsaj ēėshtje, ka qenė mė se e pritur. Akademik Abdylmenaf Bexheti, shpjegon kėtė dukuri duke u bazuar nė njė studim shumė relevant tė Universitetit tė Sorbonės nė Francė, sipas tė cilit nė vitin 2020 popullata shqiptare do tė barazohet me atė maqedonase, ndėrsaa nė vitin 2025 popullata shqiptare do ta tejkaloj popullatėn maqedonase.

“Kėtė fenomen e trajtojmė mė shumė nė analizat socio-ekonomike dhe ėshtė njė fenomen qė ka qen i pritur i projektuar qė para 15 vitesh. Do ti referohem njė studimi qė ka bėrė me begraund maqedonas njė studiues nga universiteti i Sorbonės nė Francė qė nė vitin 98, doktor Ivan Savev i cili parasheh dhe bėn projeksionet dhe prognozėn 20 vitet e ardhshme dhe 25 vitet e ardhshme, do tė thotė 2020-2025, si do tė zhvillohen marrėdhėniet demografike nė vetė Maqedoninė, shtimi natyror i popullsisė dhe kėshtu me radhė. Dhe ai atje vjen nė njė konstatim, nė njė scenario tė ashtuquajtur ‘pesimistike pėr ata dhe optimistike pėr ne’ ėshtė se viti 2020, pothuaj popullsia shqiptare do tė barazohet me popullsinė maqedonase, kurse nė vitin 2025, nė fakt popullsia shqiptare do tė tejkaloj popullsinė maqedonase nė pėrpjesėtim relativ kuptohet”, tha Abdylmenaf Bexheti, Akademik, transmeton Alsat M.

Sipas statistikave tė ndryshme, ulje tė natalitetit vėrehet tek tė dy bashkėsitė mė tė mėdha etnike ajo maqedonase dhe shqiptare, por kjo nuk cenon raportin mes tyre nė aspekt numerik. Bexheti thekson se edhe pėrkundėr uljes sė natalitetit e cila mė sė shumti vėrehet tek popullata shqiptare, kjo ėshtė pozitive nėse krahasohet me uljen e natalitetit tek popullata maqedonase.

“Rritja natyrore e popullsisė sipas regjistrimit tė vitit 2002 pra para 11 vitesh tek shqiptarėt ka qenė diku 18 promil, kurse te maqedonasit ka qenė 9-10 promil, pra kur sot tek ne ajo ėshtė 9-10, tek ne dhe te ata ėshtė 4-5 flet se intensiteti i rramjes te ne ėshtė shumė mė i madh. Mirėpo nė aspekt relativ, pra ky pėrpjesėtim akoma nuk e cenon marrėdhėnien relative midis shqiptarėve dhe maqedonasve nė Maqedoni, pėrkundrazi e sforcon atė, sepse po tu referohemi numrave, pra niveli i natalitetit te ata ėshtė shumė mė i vogėl se sa tek, ne pra duhet ti krahasojmė se ēfarė janė trendet, ēfarė janė tendencat, intensiteti i tyre dhe gjendjet aktuale. Prandaj unė nuk shoh qė rrezikohet realisht marrėdhėnia numerike e popullatės shqiptare dhe maqedonase nė raport”, deklaroi akademik Abdylmenaf Bexheti.

 

Pejonii24.05.2013/12:06

Armiku,ose me mire te themi,ai shqiptar qe punon per interesat e maqedonasve ne maqedoni,kerkon ndarjen e Maqedonis ne mes te shqiptarve dhe maqedonasve.

miki24.05.2013/11:54

vetem perpera Shqiptar

syzeza24.05.2013/11:51

deri atehere shqiptaret ne Maqedoni nje pjese do te shperngulen e pjesa tjeter do te asimilohet