Serbët: Shqipëria e Madhe po troket, bashkimi në 2016

Publikuar: 22.04.2013 - 09:40

Beograd, 22 prill - Si do tė jetė harta e Ballkanit pėr brezat e ardhshėm? Projekti i Shqipėrisė sė Madhe ėshtė vetėm njė fantazi, pa asnjė bazė tė shteteve tė rajonit, apo ekzistojnė vėrtetė mundėsitė qė nė tė ardhmen tė kemi njė shtet tė madh shqiptar? Janė kėto pyetjet qė shtron autorja Radeta Gjorgjeviq nė artikullin me titull "Shqipėria e Madhe po troket", tė publikuar nė tė pėrditshmen e Beogradit, "Veēernje Novosti".

Nė artikull, qė e transmeton Ballkanweb, autorja shpalosh opinionet e tre studiuesve, Dimitris Panatojakis, Dragan Petroviq dhe Jadranka Poloviq sipas tė cilėve, Shqipėria e Madhe praktikisht po funksionon.

Pyetja qė shtron autorja ėshtė nėse do tė njihet formalisht ekzistenca e saj. I pari ėshtė i mendimit se Shqipėria e madhe mund tė bėhet realitet pa konflikte tė mėdha, teksa shtetet e rajonit varen nė masė tė madhe prej ndihmave nga jashtė, gjė qė mund t'i detyrojė tė japin konsensusin pėr ekzistencėn e saj. I dyti ėshtė i mendimit se suksesi i faktorit shqiptar varet nga sa do tė ndihen tė kėrcėnuara dhe mėnyra si do reagojnė shtetet e tjera ndaj kėtij projekti: nėse Serbia, Mali i Zi, Maqedonia dhe Greqia bashkėpunojnė dhe pėrballen me kėtė problem seriozisht me njė qėndrim tė pėrbashkėt.

Nė opinionin e Doktor Dragan Petroviq, historian dhe politolog, i cili sapo ka promovuar librin "Gjeopolitika e Mesdheut", ideja e Shqipėrisė sė Madhe nuk do tė qe asgjė mė tepėr se njė tendencė ekstremiste nė rast se pas saj tė mos shtrihej mbėshtetja politike e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Britanisė sė Madhe dhe e njė pjese tė mirė tė Gjermanisė. Ndėrkohė qė pėrmend edhe mbėshtetjen e qarqeve islamike botėrore."Faktori shqiptar nuk do tė kishte asnjė shans suksesi, nė rast se Beogradi, Podgorica bashkė me Shkupin e Athinėn do tė bashkėpunonin strategjikisht pėrpara kėsaj ēėshtjeje, duke u mbėshtetur te fuqitė e mėdha, tė cilat nuk e pranojnė njė veprim tė tillė: Gjithė bashkėsinė e shteteve Bric, ashtu si dhe ato shtete tė Bashkimit Evropian, tė cilat nuk i mbėshtesin koncepte kaq ekstremiste, siē janė Franca, Spanja, Italia, Sllovakia, Rumania. Politika amerikane, sponsorizuesja kryesore e revizionizmit shqiptar ka ndikim tė fortė nė vendet ballkanike dhe disa prej qeverive po veprojnė drejtpėrsėdrejti kundėr interesave tė veta afatgjata", nėnvizon nė artikull Petroviq.  A nuk qenė qeveritė e Podgoricės e tė Shkupit ato qė e njohėn shtetin fantazmė tė Kosovės, ashtu si dhe zyrtarėt e Beogradit nė vitin 2008 bėnė njė seri gabimesh tė papranueshme nė raport me Kosovėn e Metohinė, madje duke vepruar ndesh me Kushtetutėn e tyre shton. - Mė tej studiuesi shton se - nėse nuk respekton Kushtetutėn e vendit, mos prit respekt nga tė tjerėt". 

"Shqiptarėt shpresojnė qė ėndrra pėr Shqipėrinė e Madhe tė realizohet nė tė ardhmen e afėrt, nė vitin 2016", thotė Dimitris Panatojakis, analist politik i "News". Mė tej nėnvizon se Uashingtoni e Brukseli kanė shpenzuar tashmė shuma tė konsiderueshme parash pėr kėtė qėllim dhe s'kanė ndėr mend qė kėto para t'u shkojnė dėm. Sipas analistit grek, pas njohjes sė Kosovės, projekti pėr Shqipėrinė e Madhe ėshtė mbase edhe mė i realizueshėm se nė fillim tė Luftės sė Dytė Botėrore. "I ashtuquajturi shteti kosovar e deklaroi pavarėsinė nėn kushtin se nuk i njihet e drejta e bashkimit me njė shtet tjetėr. Gjithsesi ėshtė mėse e qartė qė bashkimi i provincės jugore tė Serbisė me Shqipėrinė ėshtė veē ēėshtje kohe. Kėshtu, kemi njė komb tė ndarė nė dy shtete fqinje dhe fuqitė e mėdha qė kėrkojnė unifikimin e tyre", thotė Panatojakis.

Analisti grek shton se pas bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė, skenari i ngjarjeve pasuese ėshtė mėse i qartė: sė pari, do tė ngrihet ēėshtja e Perėndimit tė Maqedonisė (FYROM) dhe pas saj, tė rajoneve tė tjera tė populluara nga shqiptarėt. "Shqipėria e Madhe mund tė mos jetė zyrtarizuar ende, por praktikisht po funksionon, pasi kufijtė mes Kosovės dhe Shqipėrisė nuk ekzistojnė, ndėrsa ai mes Kosovės dhe ish-Republikės Jugosllave tė Maqedonisė ėshtė mė shumė imagjinar se sa real", thotė Panatojakis.

Eksperti grek sjell nė vėmendje se territorit shqiptar, nė Shqipėrinė e Madhe do t'i shtohet Kosova e Metohija, Lugina e Preshevės nė jug tė Serbisė, pjesa perėndimore e ish-Republikės Jugosllave tė Maqedonisė, pjesa jugore e lindore i Malit tė Zi me Ulqinin si dhe territore tė tjera, si dhe Epiri i Jugut nė Greqi, nė njė kohė qė grekėt nga ana e tyre luajnė kartėn e Epirit tė Veriut, qė ka njė popullsi tė dominuar nga minoriteti grek. Shqiptarėt thonė se gjithēka do japė rezultate pozitive me kalimin e kohės.

"Vizita e Hilari Klinton nė rajon vitin qė shkoi (Bosnjė Hercegovinė, Serbi, Kosovė, Shqipėri e Kroaci), pėrgjatė sė cilės nuk kreu udhėtimin nė drejtim tė Maqedonisė, pėr mendimin tim ishte njė 'dėnim me vdekje' pėr kėtė shtet, tė cilėt mė parė ushqenin ndjenja pozitive ndaj Amerikės. Shqipėria e Madhe do ta nisė shtrirjen nga Maqedonia", thotė Jadranka Poloviq, politologe kroate, e cila ka mbrojtur doktoraturėn me njė punė shkencore mbi ndikimin amerikan nė rajon. Edhe Poloviē konstaton gjithashtu se, kufiri mes Shqipėrisė e Kosovės nuk ekziston, ndėrkohė qė thotė se u beson krerėve tė Lėvizjes Nacionaliste Shqiptare sipas tė cilėve, fuqitė e mėdha kanė rėnė dakord pėr njė hartė tė re gjeopolitike tė Evropės, ku pėrfshihet Shqipėria e Madhe. "Mendoj se nė tė ardhmen me shumė gjasa Serbia e Kroacia do ndajnė mes tyre Bonjė Hercegovinėn, por gjithsesi do tė mbeten shtete tė vogla krahasuar me Shqipėrinė e Madhe, e cila do tė jetė nėn ombrellėn e Bashkimit Evropian", vazhdon Poloviē.

Studiuesja e sheh kėtė rikonfigurim tė Ballkanit tė ndodhė pa konflikte tė mėdha (mbase pak rezistencė do tė bėjnė Maqedonia e Greqia) ndėrkohė qė shpjegon se Mali i Zi, Kosova e Maqedonia varen sė tepėrmi nga ndihma dhe influenca e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Sipas saj, Beogradi, Shkupi, Podgorica e Athina do tė japin konsensus tė detyruar. "Njė rezultat i tillė nuk ėshtė aspak i papritur nė njė rajon ku mbizotėron mentaliteti i tė qenit nėn mbrojtjen e fuqive tė mėdha. Tė mėdhenjtė arrijnė tė merrem vesh mė sė miri me njėri-tjetrin, ndėrkohė qė ne tė vegjėlve na mbeten mėritė e motivuara prej nacionalizmit", thotė Poloviq.

Paqėsisht apo luftė?

Ndėrkohė qė nga ana e tij, Panatojakis ėshtė i mendimit se Shqipėria e Madhe nuk mund tė bėhet realitet pėrmes rrugėve demokratike. "Nė Kosovė e arritėn qėllimin e tyre me luftė, ndėrkohė qė nė FYROM mund ta arrijnė pėrmes konflikteve tė vogla. Por kur vjen fjala te Greqia, gjerat ndryshojnė, pasi pavarėsisht problemeve ekonomike, mbetet gjithnjė shtet serioz e i fortė", thotė Panatojakis. Analisti grek shprehet se lėvizja pėr Shqipėrinė Natyrale kėrkon tė lėrė tė kuptohet se rrugėtimi drejt qėllimit pėrfundimtar do tė bėhet pėrmes mjeteve demokratike, duke shmangur termin "Shqipėria e Madhe", qė do tė sillte pėr pasojė qė projekti i tyre tė mos asocioohet me idenė fashiste tė "Shqipėrisė sė Madhe" tė Luftės sė Dytė Botėrore. Por nga ana tjetėr Panatojakis vėren se u referohen gjithnjė e mė shumė ushtarėve ēlirimtarė si nė Maqedoni, ashtu edhe nė Luginėn e Preshevės. I pyetur nėse ėshtė i mundur bashkimi paqėsor i shqiptarėve tė Maqedonisė, Malit tė Zi, Greqisė, Kosovės e jugut tė Serbisė, Petroviq thotė: "Nė rast se kėto vende, viktima tė Shqipėrisė sė Madhe, tė pėrgjumura e nė disa raste, kukulla tė politikave amerikanė, pranojnė qė kjo tė ndodhė, do tė thotė vetėvrasje. Pėr kėtė duhen shfrytėzuar zhvillimet multipolarėshe botėrore, pėr tė dobėsuar impaktin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe fuqive tė tjera, qė mbėshtesin idenė e Shqipėrisė sė Madhe".

struga11.10.2013/09:18

Kur do te bohet kismet qe ta gezojm at dit te bashkuar ju pershendes

dini23.04.2013/14:06

Shqiptaret kurr nuk kane ber Luft per coptimin e trojeve te huaja si e kane ber te gjith Shtetet rrethe e rreth Shqiprise.Pra ne rast te par ti Zojne Serbe,Ekstemiste e Gjake pires jeni ju,ket e verteton edhe Historia.Shqiptaret kane ber Lufte vetem per tu vet mbrojt e jo per coptimin e Shtetve te huaja.Kur e thon ju fjalen SHQIPRIA E MADHE ket e thoni ju me qellim per prapavi dhe propagant Politike.Ne qoft se behet Bashkimi i Trojeve Shqiptare,ateher behet Shqipria Natyrale me Tokat e veta qe ju ane da Padrejtesisht me ndihmen e Shteteve te Bashkimit Evropiane.Por Une do ju thosha juve se mos u brengosni shume se politinane Shqitar nuk jane as Atdhetar as Patriota, ata bojne luft vetem per Pushtet.Pra perderi sa Kombin Shqiptar e udhheqin ksi lloj Politikanash kurr nuk do te ndodh Bashkimi i Trojeve Shiptare.Faliminderit Shume

shefqeti23.04.2013/03:08

mos thuni shtetet perendimore na ndan e ja dhan ktyre tokat e shqiptarve po thuni i ka nda turku bashkpunim me serbin osmanlit e flliqt e tash na i vujm pasojat

shpetim copa22.04.2013/23:49

shqipria dhe greqia si dy popuj te nje trunu duhet te jene aleat dhe strategji te perbashket per maqedonine sepse maqedonia eshte toke pellazge ilire greke dhe jo slave. celsi zgjidhjes se problem ne ballkan eshte aleanca vellazerore grekoshqiptar popuj qe ne pellazgjine antike flisnin nje gjuhe.

wiena22.04.2013/23:10

Kjo do te ishte realizim i endrave shekullore shqiptare qe secili shqiptar e ka ne zemer

armendi22.04.2013/22:03

Bashkimi eshte i pashmangshem, dhe involvimi amerikan nuk do te ndalet kurre ne Ballkan. Ata popuj qe kane bere te gjitha te keqijat ne kete vend, sot po frigohen nga ndergjegjja e tyre e keqe. Greqia nuk guxon te reagoj me force kunder shqiptareve pavaresisht se sa serioz dhe te fuqishem qe jane, sepse Turqia do ta gllaberoje te teren per pak kohe. Ka mjaft shqiptare atje te edukuar ne frymen ushtarake qe jane te gatshem te na dalin zot. Greqise Zeusi i ka vdek moti. Perveq kesaj ka ne Ballkan edhe popuj te tjere qe nuk i perkrahin sllavizmat e disa popujve te ndyre. Nese provojne me force do te pesojne keq politikisht dhe nuk do te perkrahet nderkombtarisht. Se pari Hungaria do ti perkrahe hungarezet e Vojvodines,pastaj Sanxhaku kerkon te vendos per fatin e tyre. Serbia para se te merret me Shqiperine e Madhe le te merret me problemet e shumta etnike perbrenda qe ka. Edhe Bullgaria do ti kerkoje territoret e veta ne Serbi si Dimitrovgradi, Bosilevgradi, Piroti etj.

Cufa22.04.2013/14:00

Kur pihet sa knaqesi,e kur paguhet sa qudi,thot populli.Kur tokat shqiptare nen sundimin turk u shkputen nga trungu e ju dhane ketyre shtetve,duhet ditur se vjen edhe dita kur ti kethehen trungut te vet .se ajo qe falet seshte e jotja ket e verteton pervoja.,andaj seshte qudi se nje dite tokate shqiptare perseri do te jene te bashkuar trungut te vet dhe te mbrohen nga banoret e vet dhe po ato fuqi botrore qe dikur ju falen te tjerve.

TNT22.04.2013/12:56

Ja si na mashtrojnë, kinse jemi afër. O jemi larg, këta vetëm dojn me na ndal hovin.

beka ger22.04.2013/11:17

Gabimin qe kan bere fuqit botrore per ndarjen e teritoreve shqiptare tashe do ta permisojn me bashkim te trojeve dhe ne keto shtete serbi .mal zi maqedoni greqi do ti detyrojm qe gjuha shqipe te jet obligim e mbas disa dekadave ne ballkan vetem shqip te flitet e ket ta kisha mbrri sat jam gjall sme kishe mbet mersk tjeter ishallla realitet behet kjo ide

zeni22.04.2013/10:52

Ktu duhet nxjerr mesim pra kta nga frika e tyre se i kan territoret e huaja te okupuara padrejtsisht ne kohet e kaluara i ka kapluar friga dhe ktu na tregojn se si duhet vepruar neve me kohen qe prap te jemi nje familje e madhe qe ishte ndar padrejtsisht me dhun vllau me vlla ,motra me motren......prandaj ktu ska gje te keqe ashtu edhe duhet te ndodh.,

Sokol i Malit22.04.2013/10:49

Armiqtč e vjetčr e tč ri na kanč inat dhe na urrejnč shumč, ndaj dhe ne do tč bashkohemi. Por ata nuk duhet tč jetojnč me frikč ndaj shqipčtarit. Kush čshtč i ndershčm dhe punčtorč "punč tč mbarč do ti urohet"

Iliri 22.04.2013/10:39

Mos u quditni o ju shikjemaqedon o ju grek dhe malazes se dita do te vjen dhe Shkupi Podgorica Athina besa edhe Beogradin do ta marrim sepse kan qene toka ilire dhe duhet te jene ilire dhe te lira do te jene.

Nasko22.04.2013/10:38

AMIIINNNN

mergimi22.04.2013/10:21

Ooo ti pse mos po kerkoim diqka qe nuk na takon ne ishim te bashkum nese ju kuitohet po fuqit e mdha dikur moti na ndan tani na ka ardh koha te ribashkohemi rroft bashkimi kombetar

Shqiptari i Heshtur22.04.2013/09:45

KYSMET , RIBASHKIMI KOMBETAR ESHTE I PASHMANGSHEM ASKUSH SMUND ME TE NA NDAL PER TU RIBASHKUAR , ESHTE E DREJT E JONA NE NUK PRETENDOJME NE TROJET QE NUK JAN TONAT PO ATY KU KA SHQIPTAR DERI ATY DO JETE NJE SHTET SHQIPTAR !