Beogradi i kërkon NATO-s garanci për FSK-në

Publikuar: 19.04.2013 - 08:45

Beograd, 19 prill - Delegacioni i Serbisė, i pėrbėrė nga kryeministri Ivica Daēiq, nėnkryeministrat Aleksandar Vuēiq e Suzana Grubjeshiq, kėshilltari i presdentit serb, Marko Gjuriq, dhe shefi i Zyrės pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Aleksandar Vulin, kanė udhėtuar pėr nė Bruksel, pėr tė vazhduar dialogun me delegacionin e Kosovės, tė ndėrprerė tė mėrkurėn.

Sikurse i ka thėnė njė burim i qeverisė serbe RTK, Daēiq e Vuēiq tė premten nė orėn tetė do tė takohen me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Andres Fogom Rasmunsen, nga i cili do tė kėrkojnė garanci me shkrim se ushtria e ardhshme e Kosovės (FSK i tashėm) nuk do tė sistemohet nė veri tė Kosovės. Takimi me pėrfaqėsuesen e lartė tė BE, Catherine Ashton do tė nisė nė mesditė.

Nė raundin e ri tė dialogut, siē merr vesh rtk,  delegacioni serb do tė pėrqendrohet veēmas nė dy, nga 15 pikat e dokumentit tė propozuar nga Ashton. Merret vesh se delegacioni serb ka marrė sigurime se pika 14 do tė modifikohet sipas mėnyrės qė do tė jetė e pranueshme pėr Beogradin, dhe ka shtuar se Serbia pėr pikėn nėntė po kėrkon qė komandantin rajonal tė policisė ta zgjedh Bashkėsia e komunave serbe.

Qysh mė herėt ėshtė arritur marrėveshja qė katėr komunat serbe – Mitrovica veriore, Zveēani, Leposaviqi dhe Zubin Potoku tė kenė komandues lokal tė policisė kurse Bashkėsisė sė komunave nuk do tu shtohen njėsi tjera komunale. Kjo praktikisht do tė thotė se policinė do ta pėrbejnė serbėt tė cilėt tash paraqesin 98 tė popullatės nė veri tė Kosovės. Komanduesit lokalė tė policisė duhet tė kenė edhe komunat e tjera me shumė serbe nė jug tė Ibrit. Sipas burimit tė njėjtė, Bashkėsia e komunave serbe do tė jetė ajo e cila do tė propozojė dhe emėrojė komanduesit rajonal tė policisė.

Thuhet se dukshėm ėshtė pėrmirėsuar propozim-marrėveshja edhe nė fushėn e gjyqėsisė. Ėshtė parashikuar Gjykata e Qarkut nė Mitrovicė dhe paralelet e ndara tė asaj gjykate nė tė gjitha katėr komunat. Ingerencat e Bashkėsisė sė komunave pėrfshijnė kompetencat mbi pjesėn e sistemit te arsimit e tė shėndetėsisė si dhe mbi planifikimin hapėsinor dhe zhvillimin ekonomik, dhe kėto veprimtari financiarisht do tė jenė tė lidhura me Beogradin.

Mbi marrėveshjen me siguri deri tė hėnėn do tė deklarohet Qeveria dhe Kuvendi i Serbisė kurse tė dielėn edhe Kėshilli qendror i Partisė Pėrparimtare Serbe (SNS) mė e madhe e pushtetit e drejtuar nga Vuēiq. Gjatė ditės sė djeshme janė mbajtur konsultime gjithėditore tė kreut mė tė lartė tė shtetit ku raundin e shkuar e kanė analizuar presidenti Tomisllav Nikoliq dhe kryeministri e nėnkryeministri Ivica Daēiq e Aleksandar Vuēiq. Ata kanė pasur edhe konsultime telefonike e kontakte direkete edhe me diplomatė evropian e amerikan.Negociatorėt serb kanė qenė tė pakėnaqur me futjen e pikės 14 nė tekstin e marrėveshjes sepse, siē thonė, kjo temė deri mė tash nuk ka qenė objekt i bisedimeve. Pika 14 ka tė bėjė me anėtarėsimin dhe pjesėmarrjen e Kosovės nė organizatat ndėrkombėtare, dhe nuk dihet nėse kjo do tė modifikohet siē shpresohet nė Beograd, me konstatimin se pėr kėtė mbi kryeministrin Thaēi kanė ushtruar presion edhe SHBA.

                   

 

lum bardhi19.04.2013/15:21

o njerez besoni qe serbin pas ca vitesh do e keni kembe kryq ne mes te republikes se malisheves me besoni po ju them.

Dardania19.04.2013/15:04

Serbia po kerkon ndarjen me kete ...
Asesi nuk duhet te pranohet ky qellim i Serbis.

Burim BARDHDRINI19.04.2013/14:15

Të lësh në financim të Serbisë arsimin,shëndetësinë,planin hapsinor dhe zhvillimin ekonomik,do të thotë Serbisë po lehet një portë e hapur për hyrë dhe daluar,sa herë të dojë,në mënyrë të lirë,në Kosovë.Në fakt,prania e Serbisë në Kosovë po merr në formë tjetër,por me të njëjtën përmbajtje dhe qellime.Veriu i Kosovës prapë po mbetet me kërthizë të lidhur me Serbinë,kështu,me kalimin e kohës,nuk do të jetë befasi,nëse serbët veriorë do të shpalln referendum për shkëputje nga Kosova dhe bashkim me Serbinë në mënyrë legale dhe legjitime.Kjo për Serbinë është,si thonë ata"Dushu dao".

labi19.04.2013/14:14

po e humbet normal se nuk keni dijt te silleni mbas luftes, ne vend se me u pozicionu ne veri e me marr kontroll mbi tere qytetin ju nuk e di se cka keni bo

BESNIKIKU19.04.2013/14:03

JO KUR UBA KATUNARI ME UDHHEQ KOSOVEN DEJ DJ KAQEN ME SHKOP NE DOR QOBAN E TASH BEN HAJGARE ME POPULLIN E KOSOVES ,

Xhevat Berisha Janjevë19.04.2013/09:54

Veriun e Kosoves e humbëm! Per Kosoven ma mirë kishte me qenë shkëmbimi i teritoreve, Veriun me Luginen e Presheves.

KOSOVARI19.04.2013/09:41

kuuuu po Shpirt ZI ishim kon na shqiptart bre e se paskemi dit ncncncnc...Sa familje u shuan vetem e vetem qe shkaun mos ta kemi mo ne Kosov e ky zogu i shkaut na tradhtoj krejtve Haram ju qoft edhe 1 miliard vjet nese ka jet ne ket dynja djal prej djalit thaqit e deri ne te fundit nip

Fatmiri19.04.2013/09:34

Nese keto kushte te serbise i nenshkruen thaqi , ATEHER REPUBLIKA SERBSKA NE Kosove
duhet te u behet perhajre Kriminelve serbe.

avni19.04.2013/09:34

une mendoj Qi thaqi duhet te konsultohet me gjitha partit e kjo tejt edhe nji referendum gjith popullor thaqi ksi pazaresh smund te bej as me token ... ka lan baba i vet e pa u kunsultu me kojshi e lereme token e kosoves une spo e kuptoj kit njeri ky ja osht shum kriminel e ja kan nxan bishtin me der bashksi nderkomtae ja osht krejt budall.

naser krasniqi19.04.2013/09:27

tash edhe per budallen po shifet qe mitrovica u shit.shpresoj qe ne radhe eshte drenica per shitje edhe ate sa me shpejt,sa eshte thaqi kryeminister.

Magjupi i Kosoves19.04.2013/09:23

perhaj na qoft republika serbe ne VERIUN E KOSOVES.
kush po thot dhe kush po rren qe kosova nuk eshtendar teritoriale,nje pjes i takon shqiptareve qe eshte ne "BASHKIM" ME SHQIPERIN,ndersa pjesa tjeter i takon serbve qe eshte ne "BASHKIM" ME SERBIN.
BRAVO EVROP VALLA JE DHELPER DINAKE

Edoni19.04.2013/09:15

Hala po i besojn babadimrit.

Vesel Bardhi19.04.2013/09:03

Kush thot se Qeverija e Kosoves, nuk e shiti Veriun, ai eshte me shum se Budall,kush thot se ketu nuk ka Pushtet te tret, kush thot se ketu nuk ka tradheti?