Nesër, balotazhi në Maqedoni

Publikuar: 06.04.2013 - 20:52

Shkup, 6 prill - Nesėr nė Maqedoni mbahet raundi i dytė i zgjedhjeve vendore nė ato komuna ku nuk pati fitues nė raundin e parė. Pjesėmarrėsit nė kėtė proces presin zgjedhje tė drejta dhe tė ndershme. Shqiptatėt garojnė nė nėntė komuna nė veri dhe perėdim tė Maqedonisė. Mbi 2 mijė vėzhgues vendės do ta ndjekin balotazhin.Fushata  zgjedhore pėr raundin e dytė tė zgjedhjeve lokale tė cilat do tė mbahen nesėr ka pėrfunduar tė enjtėn nė mesnatė.

Nė raundin e parė ishin nė total 49 komuna, tė cilat zgjodhėn kryetarėt e rinj, ndėrsa nė 29 komuna dhe nė qytetin e Shkupit do tė votohet tė dielėn.

Raundi i parė do tė pėrsėritet vetėm nė 3 vendvotime nė Strumicė dhe njė nė Dollnen. Pas kėrkesės sė Komisionit komunal zgjedhor tė Resnjės, KSHZ ka dhėnė udhėzime se, personat tė cilėt kanė nėnshtetėsi  maqedonase, por qė jetojnė nė Shqipėri, nuk kanė tė drejtė tė votojnė nė Maqedoni.