Haga dënon dy kriminelë serbë me nga 22 vjet burgim

Publikuar: 27.03.2013 - 18:42

Hagė, 27 mars - Gjykata pėr Krime tė Luftės nė ish-Jugosllavi ka dėnuar ish-ministrin e Brendshėm tė serbėve tė Bosnjės, Miqo Stanishiq, dhe ish-shefin e policisė, Stojan Zhuplanin, me nga 22 vjet burgim, pėr shkak tė mizorive tė kryera gjatė konfliktit nė Bosnjė, nė vitet ‘90.

Gjykata ka thėnė se tė dy ata kanė marrė pjesė nė fushatėn pėr dėbimin e myslimanėve, kroatėve dhe joserbėve tė tjerė nga rajoni, transmeton Rel.

Gjykimi i Stanishiqit dhe Zhuplaninit ka nisur nė shtator tė vitit 2009.