Oferta e fundit e Ashtonit për Serbinë?

Publikuar: 26.03.2013 - 10:51

Beograd, 26 mars - Gazeta serbe “Blic” pas mbledhjes sė mbrėmshme tė kreut shtetėror serb, sot si ekskluzive e boton dokumentin prej tetė pikash qė Catherine Ashton ia ka ofruar Daēiqit nė tavolinė, sipas sistemit “merre ose lėre”.

1. Asociacioni/Bashkėsia e kominave serbe do tė themelohet nga komunat me shumicė serbe nė Kosovė dhe do ta manifestojė identitetin e tyre;

2. Asociacioni/Bashkėsia do tė ketė statutin e vet personal. Mund tė shpėrndahet vetėm me vendimin e komunave qė marrin pjesė nė te dhe nė harmoni me procedurėn parashikuar me statut.

3. Struktura e Asociacionit/Bashkėsisė do tė formohet nė bazė tė modalitetit qė e pėrmbajnė statutet ekzistuese tė komunave tė Kosovės.

4. Nė harmoni me Kartėn Evropiane mbi Vetėqeverisjen Lokale dhe me ligjet e Kosovės, komunat pėrkatėse mund tė vendosin nėse do t’i ndajnė kompetencat dhe t’i kryejnė ato me anė tė Asociacionit/ Bashkėsisė.

5. Asociacioni/Bashkėsia do tė ketė kontrollin e pėrgjithshėm strategjik nė fushat sikurse janė: zhvillimi ekonomik, arsimi e shėndetėsia dhe ēėshtjet tjera lokale me rėndėsi dhe interes tė pėrgjithshėm.

6. Asociacioni/Bashkėsia do t’i kryej kompetencat shtesė tė cilat nė tė ardhmen mund t’u ndahen komunave nga pushteti qendror.

7. Asociacioni/Bashkėsia do ta pėrfaqėsojė bashkėsinė serbe para autoriteteve qendrore dhe pėr kėtė qėllim do tė ketė karrige nė Kėshillin konsultativ tė bashkėsive.

8. Zgjedhjet komunale do tė organizohen nė komunat veriore, nė vitin 2013, me ndihmėn e Organizatės pėr Siguri e Bashkėpunim nė Evropė (OSBE), nė harmoni me ligjet e Kosovės dhe standardet ndėrkombėtare.

“Blic” shkuan se fjala ėshtė pėr interpretimin sipėrfaqėsor tė planit tė Ahtisaarit qė ėshtė inkorporuar nė Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės dhe serbėve u ofrohet tė vendosin vetėm mbi zhvillimin lokal ekonomik, arsimin dhe shėndetėsinė.

Gazeta Blic shkruan se Plani i Ahtisaarit ua mundėson komunave tė bashkohen mes veti nė asociacione, por atyre asociacioneve nuk u garantohet kurrfarė pushteti ekzekutiv dhe veēori, sikur qė as me kėtė dokument kjo nuk mundėsohet.

Dokumenti i Catherine Ashton, shkruan gazeta, u “ofron” serbėve qė bashkėsisė, tė cilėn e formojnė komunat e tyre, tė fitojė karrige nė Kėshillin Konsultativ tė bashkėsive, qė ėshtė trup kėshillėdhėnės i formuar nė kuadėr tė zyrės sė kryetarit tė Kosovės qė nuk ka kurrfarė peshe ligjore e mė pak autorizime ekzekutive.

Ideja e kėtij propozimi ėshtė qė detajet juridike t’u lihen ekipeve teknike juridike nė pėrpunim, dhe janė ofruar vetėm parimet politike kornizė mbi themelimin e Bashkėsisė sė komunave serbe (BKS), ka thėnė burimi i gazetės “Blic” nė Bruksel.