BDI dhe VMRO - DPMNE fitojnë shumicën e komunave

Publikuar: 25.03.2013 - 10:55

Shkup, 25 mars - BDI ka shėnuar fitore nė disa komuna qė nė raundin e parė, pėrfshirė edhe komunėn e Kėrēovės, e cila pėr herė tė parė pas 70 vitesh do tė udhėhiqet nga kryetar shqiptar, Fatmir Dehari.

Nė Maqedoni dje u mbajtėn zgjedhjet lokale nė 80 komuna dhe nė Qytetin e Shkupit si njėsi e veēantė administrative.

Shumicėn e komunave e kanė fituar partitė e koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE e udhėhequr nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe tek blloku politik shqiptar Bashkimi Demokratik pėr Integrim (BDI), raportoi ina.

Opozita e bashkuar maqedonase e udhėhequr nga LSDM ka pėsuar humbje tė thellė nė disa komuna, edhe ato qė mė parė njiheshin si bastione tė saj. Koalicioni opozitar fitore bindėse ka shėnuar vetėm nė komunėn e Strumicės, ndėrsa nė shumicėn prej tyre shkon nė balotazh.

Bashkimi Demokratik pėr Integrim (BDI) ka shėnuar fitore nė disa komuna qė nė raundin e parė, pėrfshirė edhe komunėn e Kėrēovės, e cila pėr herė tė parė pas 70 vitesh do tė udhėhiqet nga kandidat shqiptarė, Fatmir Dehari, i cili fitoi pėrballė kandidatit tė pėrbashkėt maqedonas VMRO-DPMNE dhe LSDM, Bllagoja Despotovski.

BDI ka shėnuar fitore qė nė raundin e parė edhe nė: Ēair, Dibėr, Likovė,  Bogovinė, Saraj, Zhelinė, Pllasnicė.

PDSH ka shėnuar humbje nė disa komuna, pėrfshirė edhe komunėn e Tetovės, ku kandidatja nga BDI, Teuta Arifi ėshtė nė epėrsi prej mbi 3500 votave kundrejt kandidatit tė PDSH-sė, Sadi Bexheti, me ē`rast gara do tė vazhdojė nė balotazh pas dy javėsh.

RDK vazhdon garėn nė komunėn e Gostivarit, ku kandidati dhe lideri i kėsaj partie, Rufi Osmani ėshtė nė njė diferencė tė ngushtė me kandidatin e BDI-sė, Nevzat Bejta.

Mė poshtė rezultatet e plota nė komunat shqiptare:

HARAĒINĖ 
Nė raundin e dytė shkojnė kandidati i BDI-sė, Brahim Ajvazi dhe kandidati i pavarur Bastri Bajrami. Kėshilli komunal do tė udhėhiqet nga BDI.

BOGOVINĖ 
Nė raundin e parė ka fituar kandidati i BDI-sė, Hazbi Idrizi. Kėshilli komunal do tė udhėhiqet nga BDI.

VRAPĒISHTĖ 
Nė raundin e dytė do tė garojnė kandidati i BDI-sė, Bajram Kadrija (4236) dhe kandidati i PDSH-sė Isen Shabani (3844). BDI ka fituar shumicėn nė Kėshillin komunal.

GOSTIVAR 
Nė raundin e dytė gara do tė zhvillohet mes

Rufi Osmani – RDK 14.278
Nevzat Bejta -  BDI  13.577
(Kandidati i PDSH nė Gostivar, Miat Sadiku ka fituar 2805 vota)
Kėshilli komunal do tė udhėhiqet nga BDI e cila ka fituar 11.282 vota, RDK 10.764 vota. PDSH 3015 vota.

DIBĖR
Kandidati i BDI-sė, Ruzhdi Lata ka fituar qė nė raundin e parė me 6056 vota, ndėrsa i dyti ėshtė radhitur kandidati i pavarur Ibrahim Kolari me 1230 dhe kandidati i PDSH-sė me 1144 vota.

Nė Dibėr Kėshilli komunal do tė udhėhiqet nga BDI.

ZHELINĖ
Kandidati i BDI-sė, Fatmir Izairi ka fituar qė nė raundin e parė me 4985 vota, kandidati i PDSH-sė, Latif Arifi ka fituar 3920 vota. Kėshilli komunal do tė udhėhiqet nga BDI.

KĖRĒOVĖ
Fitore e kandidatit tė vetėm shqiptar Fatmir Dehari nga BDI pėrballė kandidatit maqedonas tė koalicionit gjithėmaqedonas Bllagoja Despotovski – kandidat i VMRO-DPMNE.

Fatmir Dehari – 17.041
Bllagoja Despotovski – 15.530
Nė Kėrēovė gjithashtu edhe Kėshilli komunal do tė udhėhiqet nga BDI e cila ka fituar 16.682 vota, ndėrsa koalicioni maqedonas i prirur nga VMRO-DPMNE dhe LSDM ka fituar 14.900 vota.

KUMANOVĖ

 Nė raundin e dytė shkojnė dy kandidatėt e partive maqedonase VMRO-DPMNE dhe LSDM.

Zoran Gjorgjievski nga VMRO-DPMNE ėshtė nė epėrsi me vota 20.759, ndėrsa kandidati i LSDM, Zoran Damjanovski dhe udhėheqės i deritanishėm i komunės ka fituar 19.320 vota.

Nė komunėn e Kumanovės nė raundin e dytė do tė jetė vendimtare vota e shqiptarėve.

Partitė shqiptare kanė fituar kėto vota pėr Kėshillin komunal qė do tė udhėhiqet nga VMRO-DPMNE.

BDI – 6104 vota 
PDSH – 3255 vota
RDK – 1630 vota

 LIKOVĖ
Nė raundin e parė ka fituar kandidati i BDI-sė dhe kryetari i deritanishėm, Sadulla Duraku me 6073 vota, pėrballė kandidatit tė PDSH-sė, Murtezan Idrizi me 5303 vota. RDK ka fituar vetėm 371 vota.

PLLASNICĖ
Nė raundin e parė ka fituar kandidati i BDI-sė, Ismail Jahovski me 1.585 vota pėrballė kandidatit tė partisė turke TDP me 1200 vota.

RESNJĖ

Do tė organizohet raundi i dytė, ku votat e shqiptarėve do tė jenė vendimtare. Nė garė do tė vazhdojnė kandidati i VMRO-DPMNE, Gjoko Strezovski (5387) dhe kandidati i pavarur Dimitar Buzlevski (3117). Kandidati i BDI-sė, Osman Shukriu ka fituar mbi 1 mijė vota, ndėrsa ai i PDSH-sė, Muamer Sabriu 129 vota. Vota shqiptare edhe nė kėtė komunė do tė jetė vendimtare pėr fitore.

SARAJ
Nė Saraj qė nė raundin e parė ka fituar kandidati i BDI-sė dhe kryetari i deritanishėm Bekim Murati me 8880 vota.

Kandidati i PDSH-sė, Hazbi Nuredini ka fituar 6369 vota.

Kėshilli komunal nė Saraj do tė udhėhiqet nga BDI.

STRUGĖ
Nė Strugė do tė organizohet raundi i dytė, ku nė garė vazhdon kandidati i PDSH-sė, Ziadin Sela, i cili shkon nė raundin e dytė me kandidatin e pėrbashkėt tė VMRO-DPMNE dhe LSDM, Vladimir Koēoski.

Zijadin Sela  - 11.414 vota
Arben Labėnishti – 9.354 vota
Vladimir Koēoski – 14.497 vota

Kėshilli komunal nė Strugė do tė udhėhiqet nga koalicioni i partive maqedonase, ndėrsa e dyta me vota radhitet lista e PDSH-sė.

Lista pėr kėshillin komunal:

VMRO-DPMNE dhe LSDM  - 14.193 vota

BDI – 8600 vota
PDSH – 9332 vota
RDK – 2677 vota 

STUDENIĒAN
Nė Studeniēan do tė ketė raund tė dytė zgjedhor, ku nė garė do tė jenė kandidati i BDI-sė, Fati Iseni qė ka fituar 3567 vota, me kandidatin e PDSH-sė, Azem Sadiku 2971 vota. Kandidati i RDK-sė, Meshair Ismaili ka fituar mbi 1500 vota.

Kėshilli komunal nė Studeniēan do tė drejtohet nga lista e BDI-sė.

TEARCĖ
Nė Tearcė do tė ketė raund tė dytė zgjedhor, ku nė garė do tė vazhdojnė kandidati i PDSH-sė, Ruhan Iljazi me 4399 nė njė diferencė tė ngushtė me kandidatin e BDI-sė, Isen Asani qė ka fituar 4387 vota.

Ramadan Idrizi i RDK ka fituar 1533 vota.

TETOVĖ
Tetova si njė nga qendrat e shqiptarėve nė Maqedoni do tė jetė nė raundin e dytė, ku nė epėrsi ėshtė

Kandidatja e BDI-sė, Teuta Arifi -  18.429 vota
Kandidati i PDSH-sė, Sadi Bexheti – 15.116 vota
Kandidati i RDK-sė, Izet Zeqiri  - 2.250 vota.
Kėshilli komunal i komunės do tė drejtohet nga BDI,

BDI – 16.909 vota
PDSH – 13.538 vota
RDK –    2.191 vota
VMRO – DPMNE – 7.400 vota
LSDM – 4.002 vota

Partia turke TDP – 1.411 vota

ĒAIR
Nė komunėn e Ēairit, kandidati i BDI-sė dhe kryetari i deritanishėm, Izet Mexhiti ka fituar qė nė raundin e parė.

Izet Mexhiti (BDI) – 16.077 vota
Muhamed Tha­ēi (PDSH) – 5627 vota
Gykten Haziri (RDK) – 891 vota
Kėshilli komunal i Ēairit vazhdon tė udhėhiqet nga BDI.