Serbët duan kontrollin e policisë, drejtësinë dhe planifikimin hapësinor

Publikuar: 25.03.2013 - 10:31

Beograd, 25 mars   - Nė bisedimet me Prishtinėn, Beogradi “nuk mund tė pranojė asgjė mė pak se kontrollin e policisė, drejtėsisė dhe planifikimit hapėsinor nga bashkėsia e komunave serbe nė Kosovė”, ka deklaruar shefi i Zyrės pėr Kosovėn i Qeverisė sė Serbisė, Aleksandar Vulin.

"Kjo ėshtė ajo shkalla nėn tė cilėn nuk pranojmė tė shkojmė, pėr tė mos pėrmendur vijat e kuqe. Nuk mund tė pranojmė qė tė mos ketė kontroll ndaj policisė, nda drejtėsisė dhe finansim direkt nga ana e Serbisė dhe kontroll ndaj planifikimit hapėsinor”, i ka thėnė Vulin televizionit serb B92.

Ai, transmeton qik-u, ka shpjeguar se planifikimi hapėsinor ėshtė i rėndėsishėm, sepse, sipas tij, “ėshtė e vetmja mėnyrė tė pengohet ndryshimi i strukturės etnike”.

"Nėse nuk ka leje pėr ndėrtimin e shtėpive dhe ndėrtesave, atėherė do tė ketė pėrplasje te Kroi i Vitakut nė Mitrovicė, ashtu edhe siē po ndodhė, dhe pastaj paralajmėrohet ardhja e 170 familjeve shqiptare, tė cilat kurrė nuk kanė jetuar nė atė pjesė”, ka thėnė Vulin.

Nehi25.03.2013/18:49

nuk vjen ne konsiderim as njeren nga kto.me jav dhan keto duhet veq edhe me jav nonshkru shtet brenda shtetit,apo pjes e pa ndashme e serbis.NO WAY

presheva25.03.2013/15:05

askujt nuk i shkon nder mend me ju than
shkive se kosova ka qen deri ne nish
dhe e keni perzan popullin shqiptar nga
trojet e veta .do te thot se shkijet edhe
nje kosov e kan marr me dhun.me politiken
e qosiqit .rankoviqit .

kosovari25.03.2013/14:51

ju jeni populli ma kriminel ne bot,ju e
shani buken.nanen diellin .hanen .zotin,
motren,tezen .ujin, te gjitha ato qka i
nevoiten njerzimit fare flliqt,po si patem fat tju kemi perreth o popull sllav.

Mendimtar25.03.2013/14:14

Aha, ti po dojshe si ne kohen e Sllobes, me ble Shqiptari prej shkjaut e kurre mos me ia qit tapine. Ti po dojshe kontroll ne ndertim te shqiptareve dhe jete ne toke te tyre a? Shih enderra se kete plan kriminel ta pranon edhe bashkesia nderkombetare.

Xhevdeti25.03.2013/13:41

Vule edhe pak se do te jeni te detyruar qe me pasaporte te futeni ne Kosove si dhe ti rrespektoni ligjet qe rrjedhin nga kushtetuta e Republikes se Kosoves.Vule ende nuk u qetsuan shqelmat e fundit te Serbise por nje dite do te qetesohen ashtu si shqelmat e gomarit pas ngordhjes.Vule ne jemi ata qe do ti biem ligjet dhe vendimet ne Republiken e Kosoves e jo sllavet e Serbise dhe Beligradit.

lugina 25.03.2013/12:59

oti foto qe sun pot kshiri treba da dajes iza presevsku dolinu iza sanxak i vojvodinu ski faj shko irak lip dicka ose avganistan sillesh naper kosov

Driton Prokupca25.03.2013/12:39

o juve edhe ajrin duhet me jav ndal me pas mundsi, edhe hala po lypni more ju jeni e keqja e ksaj Bote more gjakpirsa.

jilmaz25.03.2013/10:58

Ja more,ju kishim dhanë na keto me nji kushtë qe na kosova ti keto po te njetat kushte ne lugine e preshevesë.keta shkojne perte gardhi qi e han pazari mirë po se honger ne fund do del se edhe pakoja e Ahtisarit koka e mirë,pkr keta provojne pse jo.

Bucki25.03.2013/10:53

Nese i thojm demokraci,duhet te jetoj secili se ku don,e jo para marrveshtjes te qitni kushte,ne jemi munduar qe te funksionon ligji dhe e drejta ne ata pjes por policet serb refuzuan shume detyra per arsye se te gjithe jane te perzier ne krime.Strukturen etnike keni nderruar qe 50 vite ma se paku ne gjithe mbar ish Jugosllavin me propaganden po ... tnicikeni fituar drejten per banim dhe tok per ndertim keni shitur mbas 10 vite keni kthyer djalin ose vajzen te kete status te njejt.Tashe kohet kane ndryshuar.

vokshi25.03.2013/10:48

serbet dojn ta pastrojn etnikisht komunat ku jan shumice per kete arsye dojn planin hapsinor mosme guxu shqiptaret me ndertu asgje,nese ndertojn shkojn policia i rrahine i qojn ne burg ku gjykata e tyre do ti denoj.Kqyrni veq nje here 3 gjanat themelore te shoqris civile.

Katundari25.03.2013/10:36


Hashim o,po ua dhe serbeve vetem njeren nga keto tri kryesore,te pret denimi per tradhti kombetare!Serbet e dijne mire se cka duan.Ata kurre nuk do te jene te qete .Gjithnje enderrojne dalje ne Adriatik e Jon permes Shqiperise.Andaj kujdes !!!