S’ka Schengen për bullgarët dhe rumunët

Publikuar: 07.03.2013 - 20:41

Bruksel, 7 mars - Bashkimi Evropian ka shtyrė votimin pėr hyrjen e Bullgarisė dhe Rumanisė nė zonėn Schengen. Blloku 27 anėtarėsh tha nė njė deklaratė se do ta adresojė kėtė ēėshtje nė fund tė vitit. Deklarata ėshtė lėshuar pas njė takimi tė ministrave tė Drejtėsisė dhe atyre tė Brendshėm tė BE-sė, raporton Rel.

Gjermania javėn e kaluar ka tėrhequr vėrejtjen se do tė vė veto ndaj Rumanisė dhe Bullgarisė pėr t’iu bashkuar zonės 26 anėtarėshe tė Schengenit.

Pėr zgjerimin e kėsaj zone kėrkohet votim unanim.

Shtetet kanė pėrmbushur tė gjitha kėrkesat teknike pėr anėtarėsim nė vitin 2011.

Por, shqetėsimet mbi dėshtimet nė luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar kanė shtyrė vazhdimisht pranimin e tyre nė zonėn Schengen.